Vítejte na mém webu

Zdravím všechny návštěvníky na mém blogu, který se jmenuje Prehistoric World. Zajímám se o pravěk a tímto blogem bych chtěl odkrýt tajemství pradávných tvorů ukrytých mliony let pod povrchem Země. Ač jsou tito tvorové dávno mrtví, kdyby jsme se prošli nočním muzeem, možná by se nám podařilo alepsoň na krátkou chvíli slyšet ozvěny minulosti. Pokud se nám toto podaří, tak jsme o krok blíže k poznání tajemství pravěku. Pamtujte však na tuto moudrou větu:

Minulost není mrtvá, dokonce ještě neskončila.

Wiliam Faulkner (1897-1962)

Chci tímto říct, že pravěk není mrtvý a jeho dávné obyvatele můžeme oživit pouhou myšlenkou na to, že jsme nezapoměli na ně, na ty které pohltil čas.

 

Upozornění návštěvníkům

Vážení návštěvníci, na tomto webu je možné kopírovat fotky živočichů a rostlin, ale nikoli text.

Novinky

Přestávka

20.11.2015 09:28

Drazí blogeři,

jistě jste trochu naštvaní, že poslední dobou nepřibívá moc nových článků. Mě samotného to také rozčiluje, ale v minulém a tomto týdnu jsem měl jakousi "blogovou neschopnost". Stručně řečeno, musím nejdříve dopsat všechny rozepsané články a teprve potom napsat nové. Prosím nezlobte se na mě, já jsem také jenom člověk a nedávno jsem začal mít také více práce se školou.

Nashledanou u dalších pravěkých příšer.

Paleontologové říkají:"Tyranosauridi byli kanibalové"

30.10.2015 11:36

Možná si pamatujete na krátký článek o možných kanibalistických sklonech tyranosaurů a daspletosaurů, nedávný nález z formace Lance potrvzuje již dlouhou dobu známou doměnku: tyranosauři byli kanibalové. Jedná se o nález nejspíš stehenní kosti, která je posetá zubními drážkami a na jednom místě dokonce její kus chybí. Při prvním ohledání se vynořily pochybnosti o původů této zvláštní fosílie.

Daspletosaurus torosus, první prokazatelný kanibalský tyranosaurid

První předpoklad byl, že zranění mohl způsobit jiný živočich, například nějaký druh krokodýlovitého plaza. Dosud však ve formaci Lance nebyly nalezeny žádné zbytky krokodýlů. Fosílie se ujala Univerzita Loma Linda v Kalifornii a studuje ji vědec Matthew McLain. Profesor McLain bude pozítří, tedy 1. listopadu, přednášet o této fosílii v organizaci Geologická společnost v Baltimoru. Vyjádřil se k ní takhle:

"Určitě se nejedná o zubní drážky krokodýla, ale spíše teropoda podobného tyranosaurovi. Je fakt, že ve formaci Lance žili nejméně dva velcí teropodi a to Tyrannosaurus rex a Nanotyrannus lancensis a ti mohli být klidně kanibalové."

Omluva za odstranění

13.10.2015 20:32

Milí návštěvníci,

chtěl bych se Vám omluvit za odstranění článků o dinosaurech budoucnosti. Ale nebojte se, v brzké dobé bude těchto dinosaurech doplněna celá série.

Děkuji

Podivné ryby ještě nezmizely a Rhegmaspis je toho dokladem

04.10.2015 07:25

Galespidi byla skupina velmi zvláštních pancířnatých bezčelistnatců, kteří se vyskytovali po celém světě, hlavně v období siluru a spodního devonu. Většina z nich měla velmi netradičně utvářený hlavový štít, který několikrát mohl přecházet i do uzkého rostra. Podobný má nový exemplář Rhegmaspis xiphoidea ze spodního devonu.

Tato velmi podivná malá (asi 5-7 cm) ryba s nosem jako meč žila před zhruba 410 miliony let  Posongchongské formace v jižní Číně, konkrétně v provincii Yunnan. Popis se uskutečnil asi 1. října dr. Zhi-Kun Gaiem z Institutu Vertebrátní Paleontologie a Paleoantropologie z Pekingu a jeho týmem, kteří jsou také spolu-autoři povídky Cesty Asijských Obratlovců

Tato fosilní ryba představuje zároveň jednoho z nejlépe zachovaných zástupců galespidů. Má také jeden z nejpodivnějších rybích lebečních výrůstků.

"Rhegmaspis ukazuje adaptaci na druh hlubších, ale prosluněných vod, ve kterých se živil menšími živočichy. Tato nová forma ukazuje diverzitu řádu Huanaspidiformes a ukazuje poslední diverzitu galespidů před jejich zmizením a taky zmizelé ekosystémy spodního devonu, dodal dr. Gai.

Ugrunaaluk kuukpikensis: Nový aljašký hadrosaurid z pozdní křídy

22.09.2015 20:05

Formace Prince Creek v severní Aljašce poskytla již několik desítek pozůstatků pozdně křídových dinosaurů a jiných živočichů. Býložravci zde byli spíše menší tvorové, nově objevený hadrosaurid Ugrunaaluk však toto tvrzení vyvrací.

Ugrunaaluk je nejseverněji žijící dinosaurus, který byl nalezen v údolí Colville river ve známé formaci Prince Creek. Byl asi 9 m dlouhý, býložravý a kolem 2,5 tuny vážící tvor putující ve stádech.

 

Kdo chce vidět nového megaraptorida !?

15.09.2015 14:00

Konečně známe ucelenější poznatky o jedné z nejzáhadnějších skupin teropodů, megaraptorů. Poskytl nám je nový jedinec z australské buše. Nebyl dosud formálně pojmenován, ale získal přezdívku "Lighting claw" tedy "Bleskový dráp.

Blesková dráp je z jižní Austrálie, konkrétně z Nového Jižního Walesu. Jeho stáří se pohybuje kolem 110 milionů let. Po svém nálezu a přezkoumání drží rekord druhého největšího australského teropoda s délkou 6 m. Tyto poznatky jsou založeny na dvou kostech a to na horní části kosti holení, žeber, pozůstatků přední končetiny, a také na základně velkého drápu.

Nález byl náhodný, objevili jej horníci Rob a Debbie Broganovi v hlubinném dole v Carters Rush, asi 30 km jihozápadně od města Lighting Ridge v Novém Jižním Walesu. Fosílie postupně analyzovali vědci z Austrálie a Itálie a dr. Phillem Bellem z Univerzity v Nové Anglii.

"Některé kosti byly objveny snad už v roce 2005 horníky z australské společnosti Australské Opálové Centrum. Zatím neznámé množství kostí zůstalo stále ukryto a možná budou v brzké době vyzvednuty. Kompletnost kostry tedy je průměrná," říká dr. Bell a spoluautoři studie cesty Poznáváním Gondwany.

Dr. Bell dodává, že:"Objevení této fosílie je něco nového. Patří k linii velkých dravců megaraptoridů, kteří jsou v dnešní době známí většinou z Argentiny."

Nalezený dráp byl dlouhý celkově 25 cm. Sloužil pravděpodobně, stejně jako u ostatních zástupců čeledi, k zachycení a rozdrásání kořist.

"Tento objev je úžasný, změnil nám pohled na populaci australských dinosaurů přichozích z Afriky a Jižní Ameriky-Bleskový dráp je vůbec první příchozí megaraptorid do austrálie," dodal Dr. Bell

"Exemplář nám poskytl nové důkazy, že australský subkontinent hrál významnou roli, při nejméně jedné evoluci vrcholových predátorů. Je také při nejmenším zajímavé, že se podobně odráží i vývoj eusuchianů, jako byla Isisfordia duncani z Queenslandu, kde hlavní roli nejstaršího moderního krokodýla odehrála také Austrálie," dodali vědci.

Nový pořádek na stránkách

05.09.2015 17:11

Chtěl jsem jen říct, že teď asi týden nebude přibývat moc nových článků, protože některé mám rozepsané a nedokončené.

Předci říčních delfínů žili i v Panamě

05.09.2015 17:10

Pokud znáte některé druhy delfínovců z bažinných řek Amazonie či Indie, musíte se ptát, kde byly položeny základy pro tyto "říční delfíny". Odpověď je možná překvapivá, první tito savci nežili ani v řekách, nýbrž v mělkých mořích. Nejstarším je nejspíš nově objevený druh z Panamy. jeho stáří se pohybuje kolem 6,1 mil. let.

Fosílie nového druhu Isthminia panamensis byly nalezeny na pobřeží Karibského moře v krásném kraji Piña. Nález sestává z poloviny lebky, dolní čelisti s řadou kónických zubů a dvěmi kostmi z ploutve. Fragmenty pařily živočichovi, jehož délka se pohybovala kolem 2,7 m. Spoluautor tohoto taxonu je dr. Nicholas Pyenson ze Smithsonianského Muzea Přírodní Historie.

"Jméno toho delfína se zkládá ze slov Isthm-, což odkazuje na Panamskou šíji a zásadní tvoření šíje a utváření panamerické fauny. Naopak ženský epitet -inia odkazuje na dnešní říční delfíny," napsal dr. Pyenson a jeho kolegové do magazínu PeerJ.

"Podle našich studií se jedná o mořskou fosílii, takže je pravděpodobné, že první říční delfíni žili jako dnešní oceánské typy," dodal.

Rozpoznání, že jde o říčního delfína se nahází v dlouhém rostru. Mají ho kvůli lepší orientaci. Fylogeneze odhalila, že je nejblíže příbuzný amazonskému delfínovci. Fosilní pozůstatky z celého světa nám ukázaly, že říční delfíni byly rozšířeni po celém světě, ovšem otázka zatím zůstává, proč se delfíni přemístili z moře do řek ?

"Isthminia panamensis je dnes nejblížší příbuzný delfínovce říčního. Říční delfíni jsou úplným opakem dnešních kytovců, tedy velryb a delfínů, jelikož se vrátili do sladkých vod," řekl dr. Aaron O'Dea ze Smithsonianského Institutu Tropických Objevů.

"Fosílie vypovídají několik věcí, mezi nimi i to, jaké bylo rozpoložení moří a světadílů v této době," krátce dodal.

Nový neznámý leguán z křídové Brazílie

28.08.2015 12:50

Ačkoliv byla Brazílie známá spíše z éry spodní křídy, nové nálezy ukazují, že biodiverzita z doby pozdní křídy zde neubyla. Jedním takovýmto demonstrativním příkladem je nový a vlastně nejstarší akrodontní leguán nového světa. Je starý asi 80 milionů let a obýval pouštní oázy. Žil v okolí dnešní oblasti Cruziero de Oeste v jižní Brazílii.

Gueragama sulamericana, nejstarší akrodontní leguán nového světa. Na tomto obrázku se vyhřívá v posledních paprscích pouštního slunce společně s pterosaury druhu Caiuajara dobruskii. Kredit: Julius Csotonyi

 

Leguáni jsou dnes rozšířeni jak ve Starém světě (akrodontní), kde jsou jedni z dominantních skupin plazů, tak v Novém světě (neakrodontní), kde někteří jsou rozšířeni i na Madagaskaru a v Pacifické Polynésii. Gueragama sulamericana je nejstarší akrodontní leguán Nového světa, starý 80 milionů let. Přišel sem pravděpodobně z Gondwanského superkontinentu, konkrétně z afriky.

"V současnosti známe kolem 1700 druhů leguánů z Nového světa. Jejich rozšíření je od jihu Spojených států až po severní Argentinu. A jsou jedinní, jelikož jejich nejbližší příbuzní jsou chameleoni a agamy, ti jsou všichni ze Starého světa," říka dr. Michael Caldwell z Univerzity v Albertě v Kanadě a spolu-autor publikované studie Cesty Přírodní Komunikací.

Podle dr. Caldwella a jeho kolegů představuje Gueragama chybějící článek v paleobiografii akrodontních leguánů.

Dr. Caldwell dodal:"...tento leguán ukazuje, že skupina akrodontních leguánů v Novém světě existovala již dříve. Přišli pravděpodobně z jižního cípu Gondwany a po oddělení Jižní Ameriky se vyvíjeli izolovaně. Po 5 mil. let v izolaci se rozšířili i do Severní Ameriky."

Našli jsme nejstarší kvetoucí rostlinu !

19.08.2015 08:29

Paleontologický tým ze Španělska, Spojených států, Německa a Francie popsali nový druh krytosemenné rostliny z kopců severního Španělska. Identifikovali ji jako spondokřídovou vodní rostlinu, kterou požírali sauropodi a ornitopodi před 130 miliony.

Montsechia vidalii je nyní nejstarší známá kvetoucí rostlina, která byla nalezena v hornatých kopcích Španělska. Rostla pravděpodobně ve stojaté vodě, to znamená v jezerech a tuních. Tuto rostlinu známe paradoxně již přes sto let. Také bylo již dříve předloženo, že se jedná o nejstarší kvetoucí rostlinu. To však nebylo uznáno, a tak byla za nejstarší kvetoucí rostlinu považována čínská rostlina Archaefructus sinensis. "Naše nová analýza ukázala, že se jedná o 5 milionů let starší kvetoucí rostlinu něž čínský Archaefructus. Fosílie použité při studiu byly v minulosti špatně pochopeny a dokonce i špatně vyloženy." uvedl prof. David Dilcher z Indianské Univerzity, hlavní autor on-line publikované studie ve sbírce indianské Národní akademie věd. Prof. Donald Les z Connecticutské univerzity, bohužel nezapojený do výzkumu, dodal k nálezu: "Reinterpretace zkamenělin nám ukázala nový a fascinující na rostlinnou biologii." Závěry popisu jsou založené na výzkumech téměř 1000 pozůstatků této rostliny.

Ilustrace přibližné podoby rostliny.

"Tato rostlina nevykazuje žádné struktury pro přilákání hmyzu. Vzhledově se tedy tato rostlina podobala hlevíku, součásné často akvarijní rostlině." dodal profesor Dilcher. Tým se plánuje dozvědět o této rosltině více a zařadit jí do vývojového schéma.

Omluva

14.08.2015 10:49

Vážení návšťevníci mého webu (myslím ale, že Vás moc není),

chtěl bych se omluvit, že zde už měsíc nepřibyl žádný článek. Mě totiž nešel internet a tak byl odříznutý i můj blog.

Teď už se zase můžete těšit na další nové články.

Arcticodactylus-záhada grónského pterosaura rozluštěna

06.07.2015 12:12

V grónské pozdně triasové formaci Vlámský fjord byl roku 2001 popsán dr. Jenkinsem a jeho týmem popsán hypotetický druh "Eudimorphodon" cromptonellus. Mnohými vědci však byl tento nález pterosaura zpochybněn a podle nich pokud se jednalo o pterosaura žijíciho společně s plateosaury a teropody, nebyl to eudimorfodon. Poslední přezkoumání v tomto roce odhalilo, že se opravdu nejedná o eudimorfodona. Vědci proto nedávno popsali nový taxon pterosaura rodu Arcticodactylus.

Arcticodactylus byl ještě jako eudimorfodon velmi známý v grónských médiích. Objevil se dokonce na grónkých poštovních známkách.

Populace oviraptorosaurů se zase rozrostla

04.07.2015 08:51

Oblast Ganzhou v provincii Jiangxi v jižní Číně nám v nedávné době poskytla pozůstatky dalšího "papouščího dinosaura." Tento nový oviraptorid s pernatým pokryvem těla nese jméno Huanasaurus ganzhouenensis. Tento dinosaurus rozšířil škálu dinosaurů (neptačích) s pokryvem těla. Jeho krásně zachovalou kostru s kompletní lebkou studovali a analyzovali vědci z Uppsalské univerzity ve Švédsku, Geologický institut a Henanské Geologické muzeum v Číně, Hokkaiské univerzity v Japonsku a Korejského institutu o geovědě a Minerálních zdrojích v Jižní Koreji.

"Tento druh má nádherně zachovalou kostru a lebku včetně s dolní čelisti. Sedm krčních obraltů bylo také zachováno, tři první byly téměř úplné, poslední čtyři se zachovaly pouze fragmentálně či vůbec," takto se k nálezu vyjádřili jeho autoři. "Huanasaurus byl asi 2 m dlouhý a je to "bratranec" citipatiho z Mongolska. Jeho nalezli ale asi 3000 km severovýchodně ve formaci Djadokhta v Ankylosaur Flats," dodali.  

Nový anchisaurid z Jižní Afriky

01.07.2015 18:07

Mezinárodní tým paleontologů 23. června popsali kosterní elementy nalezené v roce 1930 v Jižní Africe u města Zastron, 30 km západně od lesothských hranic. Jednalo se o anchisauridního sauropodiforma z nejspodnější jury, žil před asi 200 miliony let. 

Název tohoto dinosaura je Sefapanosaurus zastronensis. Sefapnosauři s příbuzenskými s aardonyxem patřili k středně velkým býložravcům.

"Tito středně velcí dinosauři jsou příbuzní transkontinentálních sauropodomorfů z Argentiny a říkají nám, jak předci sauropodů diverzifikovali," řekl dr. Alejandro Otero z COICET v La Plata v Argentině a Univerzity v Witwatersrand v Johannesburgu a hlavní autor studie publikované v Zoologické cesty v Linnaeanove společnosti. "Sefapanosaurus zastronensis pomáhá určovat přechod mezi prvními sauropodomorfy a sauropody," dodal.

Pappochelys: Nová německá "proto-želva"

27.06.2015 09:56

Do začátku tohoto týdne byli nejstarší pantestudijní (příbuzní želv) plazi Eunotosaurus (260 mil. l.) a Odontochelys (220 mil. l.). Mezi těmito plazi však byla velká časová mezera. Na záčátku tohoto týdne byl však popsán holotyp nalezený v roce 2006 ve formaci Erfurt v pískovci v okolí městečka Vellberg. Paleontologové Rainer Schoch a Hans-Dieter Sues totiž popsali nový druh pantestudinata: Pappochelys rosinae.

"Záhadný vývoj želv v období permu a triasu byla záhada evoluční biologie. Pappochelys je však v mnoha rysech podobná dnešním želvám," tak se pro nález vyslovil Dieter Sues. Tito plazi se pohybovali více na souši a zjevově se paravděpodobně podobali hateriím, ale příležitostně se pohybovali ve vodě a mohli tam hledat měkkýše či červy. S plaváním jim pravděpodobně pomáhal dlouhý ocas a také plastron (spodní část želvího krunýře). Tyto teplé vody tropických lesů jižního Německa byly domovem několika desítek dalších plazů.

 

Zdroj: http://www.sci-news.com/paleontology/science-pappochelys-turtle-ancestor-germany-02952.html

<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>