Vítejte na mém webu

Zdravím všechny návštěvníky na mém blogu, který se jmenuje Prehistoric World. Zajímám se o pravěk a tímto blogem bych chtěl odkrýt tajemství pradávných tvorů ukrytých mliony let pod povrchem Země. Ač jsou tito tvorové dávno mrtví, kdyby jsme se prošli nočním muzeem, možná by se nám podařilo alepsoň na krátkou chvíli slyšet ozvěny minulosti. Pokud se nám toto podaří, tak jsme o krok blíže k poznání tajemství pravěku. Pamtujte však na tuto moudrou větu:

Minulost není mrtvá, dokonce ještě neskončila.

Wiliam Faulkner (1897-1962)

Chci tímto říct, že pravěk není mrtvý a jeho dávné obyvatele můžeme oživit pouhou myšlenkou na to, že jsme nezapoměli na ně, na ty které pohltil čas.

 

Upozornění návštěvníkům

Vážení návštěvníci, na tomto webu je možné kopírovat fotky živočichů a rostlin, ale nikoli text.

Novinky

Pakůň s dinosauřím nosem

06.02.2016 08:09

Možná, že nadpis zní trochu jako vtip, ale 4. února byl zvěřejněn popis zvláštího rodu pakoně z pozdního pleistocénu. Žil zhruba před 50 000 lety ve Východní africe na ostrově Rusinga. Měl opravdu velmi zvláštně utvářenou lebku s výrazným hrbolem.

Rusingoryx atopocranion byl objeven týmem vědců z Austrálie (konkrétně z Queensladnské univerzity) a USA. Vedoucí výzkumu kopytníků na Queenslandské univerzitě, dr. J. Tyler Faith, vedl program na výzkum sedimentů v okolí jezera Ukerewe, hlavně na místě, které je nazýváno Bovid hill. Podle jeho slov vyplňuje mezeru mezi kopytníky ve východní africe.

Fosílie byly nalezeny již v roce 1983, ale tehdy se jim nevěnovalo moc pozornosti. Až letos je popsali vědci z univerzit Ohio a Queensland.

Pakoni se podobali hadrosaurům společenstvím stád. Zároveň jim hřeben sloužil jako komunkační prostředek. Podobnost mezi savci a dinosaury se tedy více a více přibližuje.

Lyžování

10.01.2016 21:05

Vážení návštěvníci,

příští týden až do soboty nebudou přibývat nové, protože jedu na lyžák s naší třídou až do pátku. Bohužel si sebou nemohu vzít notebook. Takže se ještě jednou moc omlouvám a přeju hezké čtění.


Odkaz na můj kvíz o dinosaurech: http://www.zabavnetesty.sk/quiz/dinosauri-v-kostce

Šťastné a veselé

24.12.2015 11:07

I o Vánocích bych chtěl přidat jeden poslední příspěvek a to popřání spoustu úspěchů všem, kteří toto čtou, do příštího roku. Snad Vám nebude vadit, že teď si dám menší přestávku, ale na druhou stranu jsou Vánoce svátky klidu a pohody. Takže možná se opakuju, ale i tak, vše nejlepší k Vánocům a do nového roku. Tak zase za rok v minulosti !

Příspěvek z blogu Luise Reye pro šťastný nový rok 2016.

Morelladon : Endemik na Pyrenejích

19.12.2015 10:40

Podle nově nalezeného druhu styrakosterna Morelladon beltrani vědci usuzují, že Pyrenejský poloostrov byl před 125 miliony let ve spodní křídě domovem několika druhů endemických ornitopodů. Zároveň je nová i doměnka, že klima na tomto (tehdy) ostrově bylo jiné a sušší, než byly nýnější předpoklady.

Morelladon beltrani je poměrně velký styrakostern s délkou 6 m a výškou 2,5 m. Byl nalezen v oblasti Mas de Sabate v regionu Mas de la Parreta v okolí lomu Morella. Odtud také pochází jeho název, který znamená "zub z Morelly". Nález sestává z neúplné kostry, na které jsou nejpatrnější velké neurální oblouky hřbetní páteře. Podle nich paleontologové určili zcela nový a jedinečný druh styrakosterna.

Podle paleontologů je možné obratle tvořily plachtu či hrb. Ten mohl sloužit k ukládání tuku či při termoregulaci.

Popis byl uskutečněn týmem španělských paleontologů z AUM (Automní Univerzita Madrid) a NDEU (Národní Distační Vzdělávací Univerzita). Objev a popis byl hlášen před 3 dny 16. prosince v časopisu PLoS ONE na jeho on-line stránce.

"Analýza evolučních vztahů moreladona ukazuje, že má nejblišší příbuzné v druzích Iguanodon galvensis a Mantellisaurus atherfieldensis a zároveň to dokazuje, že ve spodní křídě byli ornitopodi rozmístěni po celé evropě," řekl dr. José Miguel Gassula z AUM z oddělení paleontologie.

Přeji hezký advent

26.11.2015 17:16

Tento týden v neděli začíná advent, a protože musím dopsat články jako parafysornise a juncitarsa, a taky protože se k počítači už moc nedostanu, tak moc nových článku nepřibyde a za to se omlouvám.

Určitě se ale sem tam mihne nějaký nový článek a slibuji, že zítra přibyde jeden další. Takže zatím nashledanou !

Lucy je dnes 3,2 milionu a 41 let !

24.11.2015 14:59

Před 41 lety vykopali paleoantropologové v Etiopii nejslavnějšího australopitéka, který dostal jméno Lucy. Byli to vědci Tom Gray, Yves Coppens, Maurice Taieb a Donald Johanson, kteří před 41 lety objevili v Afarské pánvi v severovýchodní Etiopii částečnou, asi ze 40% zachovanou kostru samice hominida Australopithecus afarensis. Katalogizovali ji jako ALL 288-1 a při tom netušili, že našli jednoho z nejslavnějších pravěkých zvířat. Když pak seděli večer s pozůstatky ve svém táboře poslouchali na přenosném magnetofonu nově vyšlou písničku od Beatles "Lucy in the Sky with Diamonds", a tak je lidoopa napadlo pojmenovat, Lucy !

 

Přestávka

20.11.2015 09:28

Drazí blogeři,

jistě jste trochu naštvaní, že poslední dobou nepřibívá moc nových článků. Mě samotného to také rozčiluje, ale v minulém a tomto týdnu jsem měl jakousi "blogovou neschopnost". Stručně řečeno, musím nejdříve dopsat všechny rozepsané články a teprve potom napsat nové. Prosím nezlobte se na mě, já jsem také jenom člověk a nedávno jsem začal mít také více práce se školou.

Nashledanou u dalších pravěkých příšer.

Paleontologové říkají:"Tyranosauridi byli kanibalové"

30.10.2015 11:36

Možná si pamatujete na krátký článek o možných kanibalistických sklonech tyranosaurů a daspletosaurů, nedávný nález z formace Lance potrvzuje již dlouhou dobu známou doměnku: tyranosauři byli kanibalové. Jedná se o nález nejspíš stehenní kosti, která je posetá zubními drážkami a na jednom místě dokonce její kus chybí. Při prvním ohledání se vynořily pochybnosti o původů této zvláštní fosílie.

Daspletosaurus torosus, první prokazatelný kanibalský tyranosaurid

První předpoklad byl, že zranění mohl způsobit jiný živočich, například nějaký druh krokodýlovitého plaza. Dosud však ve formaci Lance nebyly nalezeny žádné zbytky krokodýlů. Fosílie se ujala Univerzita Loma Linda v Kalifornii a studuje ji vědec Matthew McLain. Profesor McLain bude pozítří, tedy 1. listopadu, přednášet o této fosílii v organizaci Geologická společnost v Baltimoru. Vyjádřil se k ní takhle:

"Určitě se nejedná o zubní drážky krokodýla, ale spíše teropoda podobného tyranosaurovi. Je fakt, že ve formaci Lance žili nejméně dva velcí teropodi a to Tyrannosaurus rex a Nanotyrannus lancensis a ti mohli být klidně kanibalové."

Omluva za odstranění

13.10.2015 20:32

Milí návštěvníci,

chtěl bych se Vám omluvit za odstranění článků o dinosaurech budoucnosti. Ale nebojte se, v brzké dobé bude těchto dinosaurech doplněna celá série.

Děkuji

Podivné ryby ještě nezmizely a Rhegmaspis je toho dokladem

04.10.2015 07:25

Galespidi byla skupina velmi zvláštních pancířnatých bezčelistnatců, kteří se vyskytovali po celém světě, hlavně v období siluru a spodního devonu. Většina z nich měla velmi netradičně utvářený hlavový štít, který několikrát mohl přecházet i do uzkého rostra. Podobný má nový exemplář Rhegmaspis xiphoidea ze spodního devonu.

Tato velmi podivná malá (asi 5-7 cm) ryba s nosem jako meč žila před zhruba 410 miliony let  Posongchongské formace v jižní Číně, konkrétně v provincii Yunnan. Popis se uskutečnil asi 1. října dr. Zhi-Kun Gaiem z Institutu Vertebrátní Paleontologie a Paleoantropologie z Pekingu a jeho týmem, kteří jsou také spolu-autoři povídky Cesty Asijských Obratlovců

Tato fosilní ryba představuje zároveň jednoho z nejlépe zachovaných zástupců galespidů. Má také jeden z nejpodivnějších rybích lebečních výrůstků.

"Rhegmaspis ukazuje adaptaci na druh hlubších, ale prosluněných vod, ve kterých se živil menšími živočichy. Tato nová forma ukazuje diverzitu řádu Huanaspidiformes a ukazuje poslední diverzitu galespidů před jejich zmizením a taky zmizelé ekosystémy spodního devonu, dodal dr. Gai.

Ugrunaaluk kuukpikensis: Nový aljašký hadrosaurid z pozdní křídy

22.09.2015 20:05

Formace Prince Creek v severní Aljašce poskytla již několik desítek pozůstatků pozdně křídových dinosaurů a jiných živočichů. Býložravci zde byli spíše menší tvorové, nově objevený hadrosaurid Ugrunaaluk však toto tvrzení vyvrací.

Ugrunaaluk je nejseverněji žijící dinosaurus, který byl nalezen v údolí Colville river ve známé formaci Prince Creek. Byl asi 9 m dlouhý, býložravý a kolem 2,5 tuny vážící tvor putující ve stádech.

 

Kdo chce vidět nového megaraptorida !?

15.09.2015 14:00

Konečně známe ucelenější poznatky o jedné z nejzáhadnějších skupin teropodů, megaraptorů. Poskytl nám je nový jedinec z australské buše. Nebyl dosud formálně pojmenován, ale získal přezdívku "Lighting claw" tedy "Bleskový dráp.

Blesková dráp je z jižní Austrálie, konkrétně z Nového Jižního Walesu. Jeho stáří se pohybuje kolem 110 milionů let. Po svém nálezu a přezkoumání drží rekord druhého největšího australského teropoda s délkou 6 m. Tyto poznatky jsou založeny na dvou kostech a to na horní části kosti holení, žeber, pozůstatků přední končetiny, a také na základně velkého drápu.

Nález byl náhodný, objevili jej horníci Rob a Debbie Broganovi v hlubinném dole v Carters Rush, asi 30 km jihozápadně od města Lighting Ridge v Novém Jižním Walesu. Fosílie postupně analyzovali vědci z Austrálie a Itálie a dr. Phillem Bellem z Univerzity v Nové Anglii.

"Některé kosti byly objveny snad už v roce 2005 horníky z australské společnosti Australské Opálové Centrum. Zatím neznámé množství kostí zůstalo stále ukryto a možná budou v brzké době vyzvednuty. Kompletnost kostry tedy je průměrná," říká dr. Bell a spoluautoři studie cesty Poznáváním Gondwany.

Dr. Bell dodává, že:"Objevení této fosílie je něco nového. Patří k linii velkých dravců megaraptoridů, kteří jsou v dnešní době známí většinou z Argentiny."

Nalezený dráp byl dlouhý celkově 25 cm. Sloužil pravděpodobně, stejně jako u ostatních zástupců čeledi, k zachycení a rozdrásání kořist.

"Tento objev je úžasný, změnil nám pohled na populaci australských dinosaurů přichozích z Afriky a Jižní Ameriky-Bleskový dráp je vůbec první příchozí megaraptorid do austrálie," dodal Dr. Bell

"Exemplář nám poskytl nové důkazy, že australský subkontinent hrál významnou roli, při nejméně jedné evoluci vrcholových predátorů. Je také při nejmenším zajímavé, že se podobně odráží i vývoj eusuchianů, jako byla Isisfordia duncani z Queenslandu, kde hlavní roli nejstaršího moderního krokodýla odehrála také Austrálie," dodali vědci.

Nový pořádek na stránkách

05.09.2015 17:11

Chtěl jsem jen říct, že teď asi týden nebude přibývat moc nových článků, protože některé mám rozepsané a nedokončené.

Předci říčních delfínů žili i v Panamě

05.09.2015 17:10

Pokud znáte některé druhy delfínovců z bažinných řek Amazonie či Indie, musíte se ptát, kde byly položeny základy pro tyto "říční delfíny". Odpověď je možná překvapivá, první tito savci nežili ani v řekách, nýbrž v mělkých mořích. Nejstarším je nejspíš nově objevený druh z Panamy. jeho stáří se pohybuje kolem 6,1 mil. let.

Fosílie nového druhu Isthminia panamensis byly nalezeny na pobřeží Karibského moře v krásném kraji Piña. Nález sestává z poloviny lebky, dolní čelisti s řadou kónických zubů a dvěmi kostmi z ploutve. Fragmenty pařily živočichovi, jehož délka se pohybovala kolem 2,7 m. Spoluautor tohoto taxonu je dr. Nicholas Pyenson ze Smithsonianského Muzea Přírodní Historie.

"Jméno toho delfína se zkládá ze slov Isthm-, což odkazuje na Panamskou šíji a zásadní tvoření šíje a utváření panamerické fauny. Naopak ženský epitet -inia odkazuje na dnešní říční delfíny," napsal dr. Pyenson a jeho kolegové do magazínu PeerJ.

"Podle našich studií se jedná o mořskou fosílii, takže je pravděpodobné, že první říční delfíni žili jako dnešní oceánské typy," dodal.

Rozpoznání, že jde o říčního delfína se nahází v dlouhém rostru. Mají ho kvůli lepší orientaci. Fylogeneze odhalila, že je nejblíže příbuzný amazonskému delfínovci. Fosilní pozůstatky z celého světa nám ukázaly, že říční delfíni byly rozšířeni po celém světě, ovšem otázka zatím zůstává, proč se delfíni přemístili z moře do řek ?

"Isthminia panamensis je dnes nejblížší příbuzný delfínovce říčního. Říční delfíni jsou úplným opakem dnešních kytovců, tedy velryb a delfínů, jelikož se vrátili do sladkých vod," řekl dr. Aaron O'Dea ze Smithsonianského Institutu Tropických Objevů.

"Fosílie vypovídají několik věcí, mezi nimi i to, jaké bylo rozpoložení moří a světadílů v této době," krátce dodal.

Nový neznámý leguán z křídové Brazílie

28.08.2015 12:50

Ačkoliv byla Brazílie známá spíše z éry spodní křídy, nové nálezy ukazují, že biodiverzita z doby pozdní křídy zde neubyla. Jedním takovýmto demonstrativním příkladem je nový a vlastně nejstarší akrodontní leguán nového světa. Je starý asi 80 milionů let a obýval pouštní oázy. Žil v okolí dnešní oblasti Cruziero de Oeste v jižní Brazílii.

Gueragama sulamericana, nejstarší akrodontní leguán nového světa. Na tomto obrázku se vyhřívá v posledních paprscích pouštního slunce společně s pterosaury druhu Caiuajara dobruskii. Kredit: Julius Csotonyi

 

Leguáni jsou dnes rozšířeni jak ve Starém světě (akrodontní), kde jsou jedni z dominantních skupin plazů, tak v Novém světě (neakrodontní), kde někteří jsou rozšířeni i na Madagaskaru a v Pacifické Polynésii. Gueragama sulamericana je nejstarší akrodontní leguán Nového světa, starý 80 milionů let. Přišel sem pravděpodobně z Gondwanského superkontinentu, konkrétně z afriky.

"V současnosti známe kolem 1700 druhů leguánů z Nového světa. Jejich rozšíření je od jihu Spojených států až po severní Argentinu. A jsou jedinní, jelikož jejich nejbližší příbuzní jsou chameleoni a agamy, ti jsou všichni ze Starého světa," říka dr. Michael Caldwell z Univerzity v Albertě v Kanadě a spolu-autor publikované studie Cesty Přírodní Komunikací.

Podle dr. Caldwella a jeho kolegů představuje Gueragama chybějící článek v paleobiografii akrodontních leguánů.

Dr. Caldwell dodal:"...tento leguán ukazuje, že skupina akrodontních leguánů v Novém světě existovala již dříve. Přišli pravděpodobně z jižního cípu Gondwany a po oddělení Jižní Ameriky se vyvíjeli izolovaně. Po 5 mil. let v izolaci se rozšířili i do Severní Ameriky."

<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>