Vítejte na mém webu

Zdravím všechny návštěvníky na mém blogu, který se jmenuje Prehistoric World. Zajímám se o pravěk a tímto blogem bych chtěl odkrýt tajemství pradávných tvorů ukrytých mliony let pod povrchem Země. Ač jsou tito tvorové dávno mrtví, kdyby jsme se prošli nočním muzeem, možná by se nám podařilo alepsoň na krátkou chvíli slyšet ozvěny minulosti. Pokud se nám toto podaří, tak jsme o krok blíže k poznání tajemství pravěku. Pamtujte však na tuto moudrou větu:

Minulost není mrtvá, dokonce ještě neskončila.

Wiliam Faulkner (1897-1962)

Chci tímto říct, že pravěk není mrtvý a jeho dávné obyvatele můžeme oživit pouhou myšlenkou na to, že jsme nezapoměli na ně, na ty které pohltil čas.

 

Upozornění návštěvníkům

Vážení návštěvníci, na tomto webu je možné kopírovat fotky živočichů a rostlin, ale nikoli text.

Novinky

Nový pořádek na stránkách

05.09.2015 17:11

Chtěl jsem jen říct, že teď asi týden nebude přibývat moc nových článků, protože některé mám rozepsané a nedokončené.

Předci říčních delfínů žili i v Panamě

05.09.2015 17:10

Pokud znáte některé druhy delfínovců z bažinných řek Amazonie či Indie, musíte se ptát, kde byly položeny základy pro tyto "říční delfíny". Odpověď je možná překvapivá, první tito savci nežili ani v řekách, nýbrž v mělkých mořích. Nejstarším je nejspíš nově objevený druh z Panamy. Jeho stáří se pohybuje kolem 6,1 mil. let.

Fosílie nového druhu Isthminia panamensis byly nalezeny na pobřeží Karibského moře v krásném kraji Piña. Nález sestává z poloviny lebky, dolní čelisti s řadou kónických zubů a dvěmi kostmi z ploutve. Fragmenty pařily živočichovi, jehož délka se pohybovala kolem 2,7 m. Spoluautor tohoto taxonu je dr. Nicholas Pyenson ze Smithsonianského Muzea Přírodní Historie.

"Jméno toho delfína se zkládá ze slov Isthm-, což odkazuje na Panamskou šíji a zásadní tvoření šíje a utváření panamerické fauny. Naopak ženský epitet -inia odkazuje na dnešní říční delfíny," napsal dr. Pyenson a jeho kolegové do magazínu PeerJ.

"Podle našich studií se jedná o mořskou fosílii, takže je pravděpodobné, že první říční delfíni žili jako dnešní oceánské typy," dodal.

Rozpoznání, že jde o říčního delfína se nahází v dlouhém rostru. Mají ho kvůli lepší orientaci. Fylogeneze odhalila, že je nejblíže příbuzný amazonskému delfínovci. Fosilní pozůstatky z celého světa nám ukázaly, že říční delfíni byly rozšířeni po celém světě, ovšem otázka zatím zůstává, proč se delfíni přemístili z moře do řek ?

"Isthminia panamensis je dnes nejblížší příbuzný delfínovce říčního. Říční delfíni jsou úplným opakem dnešních kytovců, tedy velryb a delfínů, jelikož se vrátili do sladkých vod," řekl dr. Aaron O'Dea ze Smithsonianského Institutu Tropických Objevů.

"Fosílie vypovídají několik věcí, mezi nimi i to, jaké bylo rozpoložení moří a světadílů v této době," krátce dodal.

Nový neznámý leguán z křídové Brazílie

28.08.2015 12:50

Ačkoliv byla Brazílie známá spíše z éry spodní křídy, nové nálezy ukazují, že biodiverzita z doby pozdní křídy zde neubyla. Jedním takovýmto demonstrativním příkladem je nový a vlastně nejstarší akrodontní leguán nového světa. Je starý asi 80 milionů let a obýval pouštní oázy. Žil v okolí dnešní oblasti Cruziero de Oeste v jižní Brazílii.

Gueragama sulamericana, nejstarší akrodontní leguán nového světa. Na tomto obrázku se vyhřívá v posledních paprscích pouštního slunce společně s pterosaury druhu Caiuajara dobruskii. Kredit: Julius Csotonyi

 

Leguáni jsou dnes rozšířeni jak ve Starém světě (akrodontní), kde jsou jedni z dominantních skupin plazů, tak v Novém světě (neakrodontní), kde někteří jsou rozšířeni i na Madagaskaru a v Pacifické Polynésii. Gueragama sulamericana je nejstarší akrodontní leguán Nového světa, starý 80 milionů let. Přišel sem pravděpodobně z Gondwanského superkontinentu, konkrétně z afriky.

"V současnosti známe kolem 1700 druhů leguánů z Nového světa. Jejich rozšíření je od jihu Spojených států až po severní Argentinu. A jsou jedinní, jelikož jejich nejbližší příbuzní jsou chameleoni a agamy, ti jsou všichni ze Starého světa," říka dr. Michael Caldwell z Univerzity v Albertě v Kanadě a spolu-autor publikované studie Cesty Přírodní Komunikací.

Podle dr. Caldwella a jeho kolegů představuje Gueragama chybějící článek v paleobiografii akrodontních leguánů.

Dr. Caldwell dodal:"...tento leguán ukazuje, že skupina akrodontních leguánů v Novém světě existovala již dříve. Přišli pravděpodobně z jižního cípu Gondwany a po oddělení Jižní Ameriky se vyvíjeli izolovaně. Po 5 mil. let v izolaci se rozšířili i do Severní Ameriky."

<< 47 | 48 | 49 | 50 | 51 >>