Vítejte na mém webu

Zdravím všechny návštěvníky na mém blogu, který se jmenuje Prehistoric World. Zajímám se o pravěk a tímto blogem bych chtěl odkrýt tajemství pradávných tvorů ukrytých mliony let pod povrchem Země. Ač jsou tito tvorové dávno mrtví, kdyby jsme se prošli nočním muzeem, možná by se nám podařilo alepsoň na krátkou chvíli slyšet ozvěny minulosti. Pokud se nám toto podaří, tak jsme o krok blíže k poznání tajemství pravěku. Pamtujte však na tuto moudrou větu:

Minulost není mrtvá, dokonce ještě neskončila.

Wiliam Faulkner (1897-1962)

Chci tímto říct, že pravěk není mrtvý a jeho dávné obyvatele můžeme oživit pouhou myšlenkou na to, že jsme nezapoměli na ně, na ty které pohltil čas.

 

Upozornění návštěvníkům

Vážení návštěvníci, na tomto webu je možné kopírovat fotky živočichů a rostlin, ale nikoli text.

Novinky

Děkovačka návštěvníkům

28.04.2016 14:38

Takže,

když jsem před více než rokem zakládal tento web, myslel jsem si, že nebudu moc úspěšný, protože vím, že na internetu je spousta dalších jiných webů. Původně jsem si myslel, že mě navštěvuje pouze pár lidí, ale když jsem se v poslední době kouknul na statistiky návštěvnosti, nechtěl jsem tomu věřit. Jen za tento měsíc jsem sklidil přes 1832 návštěv. Jsem tím dojatý. Tímto bych chtěl poděkovat mým pravidelným sledovatelům, fanouškům, ale i těm, kteří mě třeba objevili právě teď. Děkuji za všechno.

S tímto taky souvisí to, že mi odedneška můžete posílat na email 8 otázek ohledně pravěku. Ovšem trochu zapomínám, takže čekejte odpověď do 2 dnů. Ještě jednou díky za všechno.

Ústup dinosaurů ještě před koncem druhohor ?

19.04.2016 19:56

V posledních dnech přišli paleontologové Manabu Sakamoto a Chris Venditti s velmi zajímavou zprávou-dinosauři podle nich vymírali už 50 milionů let před tím, než se naše Země srazila s osudným asteroidem.

Deinonychus antirrhopus, masožravý teropod ze spodní křídy.

Dinosauři jsou skupinou, která prosperuje až dodnes, tedy téměř 250 milionů let. Prožívali svůj zlatý věk v juře a křídě, ovšem je pravda, že některé čeledi ve střední křídě mizí. Jsou to například brachiosauři, diplodoci či heterodontosauři.

Některé však vymíraly rychlejším tempem, než se vyvíjely nové.* "Nejvíce se mizení čeledí projevovalo u obřích sauropodů, v menším měřítku pak u ornitoschianů a nejméně to pocítili teropodi," řekli vědci. Podle výše zmíněných vědců se dinosauři "už nedokázali" přizpůsobit ekosystémům, které zde byly v "době poklesu".**

Ovšem musíme zvít v úvahu tato slova: "O evoluci dinosaurů nemůžeme mluvit jako o času vzestupu a pádu, jejich evoluce trvá dodnes a mají nad savci poměr 2:1," které vyřkl v dokumentu Pravda o dinosaurech dr. Thomas Holtz.

*Je to ale naprosto prosté, vlivem klimatu, změny podnebí či rostlinstva je jasné, že se některé druhy objevovaly a jiné mizely. Mohlo by to také souviset s malárií, která řádila v Laurasii před 110-100 miliony let.

**Prostým myšlením je jasné, že pokud dinosauři prosperovali v těch samých ekosystémech miliony let, není důvod, proč by nemohli prosperovat v těch samých ekosystémech i nadále.

Monstrum Tully je pramihule

17.03.2016 14:10

Donedávna velmi záhadný a podivný živočich, který byl v roce 1958 objeven v oblasti Mazon Creek v Illinois, Tullimonstrum gregarium, byl nově paleontology určen jako velmi starobylý druh mihule.

309 milionů let starý rod Tullimonstrum z Illinois, pojmenovaný po Francisovi Tullymu, byl sice známý z velmi dobře zachovaných jedinců ve vodních usazeninách, ale zavádějící tvar těla bohužel dosti znemožnil přesné zařazení do vývojového schématu a proto byl většinou uváděn jako incertae sedis.

Nepřesné zařazení bylo hlavně proto, že z proudnicového těla vyčníval v přední části výrůstek, který měl na svém konci zubaté čelisti.

Až nyní se podařilo vědcům z Univerzity v Leicesteru a Yaleu zjistit že se jedná o obratlovce, který je blízký příbuzný mihulí.

Neznámý obr z Maroka

02.03.2016 09:27

Paleontologové učinili úžásný nález ze známých Kem Kemských vrstev v Maroku. Vyzdvihli z tamnějších hornin kosti neznámého abelisaurů, který patřil k vůbec největším zástupcům své čeledi.

Abelisauři jsou známí hlavně krátkými pažemi a lebkami s rohy. Jsou známí převážně z Gondwany, dva rody (Kryptops, Rugops) jsou známy i z Nigeru. Ty však žily spíše v oblastch se zeminou, která nebyla rozbahněná. Úžasný nález v maroku však poukázal na to, že některé druhy dokázaly přežít i v mangrovových bažinách.

Podle dr. Alfia Alessandra Chianrenza, který vede výzkum těchto fosílií, řekl, že tento lovec byl skvěle připraven na lov v tropických bažinách. Lovil však spíše vodní živočichy, jako krokodýli, želvy, velké ryby, ovšem převážnou část jeho potravy tvořili také dinosauři. Narozdíl od většiny ostatních abelisauridů však to byl aktivní lovec. Byl dlouhý zhuba 9 m a vážil 2 tuny, čímž se řadí mezi největší abelisaury.

Nový gastornis z Arktidy

20.02.2016 14:57

Většina z nás určitě zná býložravého gastornise, který žil v tropických a subtropických lesích raného eocénu. Před třemi dny byl na webu Sci-News publikován popis kosterních elementů z ostrova Ellesmere z Arktidy. Tím se změnil náš pohled na flóru a faunu Arktidy z raného eocénu.

V roce 1970 byly nalezeny fosílie eocénského stáří na ostrově Ellesmere v Arktidě, který je pod správou Kanady, jež podle tehdejších vědců patřily nějakému velkému ptáku. Vědci se k nim však obrátlil zády a určili je jako nezařazené. Už dříve na tomto ostrově byly nalézány fosílie ptáků z období eocénu, které byly nakonec i s vejci určené jako zástupci rodu Presbyornis, ale žádné z nich neměly takovou velikost jako tyto.

Až před zhruba 2 týdny byly fosílie podrobně prostudovány a uázalo se, že patří rodu Gastronis. Tento výzkum se uskutečnil v Muzeu Paleontologie a Paleoantropologie v Číně, kde se tento pták též vyskytoval.

Pakůň s dinosauřím nosem

06.02.2016 08:09

Možná, že nadpis zní trochu jako vtip, ale 4. února byl zvěřejněn popis zvláštího rodu pakoně z pozdního pleistocénu. Žil zhruba před 50 000 lety ve Východní africe na ostrově Rusinga. Měl opravdu velmi zvláštně utvářenou lebku s výrazným hrbolem.

Rusingoryx atopocranion byl objeven týmem vědců z Austrálie (konkrétně z Queensladnské univerzity) a USA. Vedoucí výzkumu kopytníků na Queenslandské univerzitě, dr. J. Tyler Faith, vedl program na výzkum sedimentů v okolí jezera Ukerewe, hlavně na místě, které je nazýváno Bovid hill. Podle jeho slov vyplňuje mezeru mezi kopytníky ve východní africe.

Fosílie byly nalezeny již v roce 1983, ale tehdy se jim nevěnovalo moc pozornosti. Až letos je popsali vědci z univerzit Ohio a Queensland.

Pakoni se podobali hadrosaurům společenstvím stád. Zároveň jim hřeben sloužil jako komunkační prostředek. Podobnost mezi savci a dinosaury se tedy více a více přibližuje.

Lyžování

10.01.2016 21:05

Vážení návštěvníci,

příští týden až do soboty nebudou přibývat nové, protože jedu na lyžák s naší třídou až do pátku. Bohužel si sebou nemohu vzít notebook. Takže se ještě jednou moc omlouvám a přeju hezké čtění.


Odkaz na můj kvíz o dinosaurech: https://www.zabavnetesty.sk/quiz/dinosauri-v-kostce

Šťastné a veselé

24.12.2015 11:07

I o Vánocích bych chtěl přidat jeden poslední příspěvek a to popřání spoustu úspěchů všem, kteří toto čtou, do příštího roku. Snad Vám nebude vadit, že teď si dám menší přestávku, ale na druhou stranu jsou Vánoce svátky klidu a pohody. Takže možná se opakuju, ale i tak, vše nejlepší k Vánocům a do nového roku. Tak zase za rok v minulosti !

Příspěvek z blogu Luise Reye pro šťastný nový rok 2016.

Morelladon : Endemik na Pyrenejích

19.12.2015 10:40

Podle nově nalezeného druhu styrakosterna Morelladon beltrani vědci usuzují, že Pyrenejský poloostrov byl před 125 miliony let ve spodní křídě domovem několika druhů endemických ornitopodů. Zároveň je nová i doměnka, že klima na tomto (tehdy) ostrově bylo jiné a sušší, než byly nýnější předpoklady.

Morelladon beltrani je poměrně velký styrakostern s délkou 6 m a výškou 2,5 m. Byl nalezen v oblasti Mas de Sabate v regionu Mas de la Parreta v okolí lomu Morella. Odtud také pochází jeho název, který znamená "zub z Morelly". Nález sestává z neúplné kostry, na které jsou nejpatrnější velké neurální oblouky hřbetní páteře. Podle nich paleontologové určili zcela nový a jedinečný druh styrakosterna.

Podle paleontologů je možné obratle tvořily plachtu či hrb. Ten mohl sloužit k ukládání tuku či při termoregulaci.

Popis byl uskutečněn týmem španělských paleontologů z AUM (Automní Univerzita Madrid) a NDEU (Národní Distační Vzdělávací Univerzita). Objev a popis byl hlášen před 3 dny 16. prosince v časopisu PLoS ONE na jeho on-line stránce.

"Analýza evolučních vztahů moreladona ukazuje, že má nejblišší příbuzné v druzích Iguanodon galvensis a Mantellisaurus atherfieldensis a zároveň to dokazuje, že ve spodní křídě byli ornitopodi rozmístěni po celé evropě," řekl dr. José Miguel Gassula z AUM z oddělení paleontologie.

Přeji hezký advent

26.11.2015 17:16

Tento týden v neděli začíná advent, a protože musím dopsat články jako parafysornise a juncitarsa, a taky protože se k počítači už moc nedostanu, tak moc nových článku nepřibyde a za to se omlouvám.

Určitě se ale sem tam mihne nějaký nový článek a slibuji, že zítra přibyde jeden další. Takže zatím nashledanou !

Lucy je dnes 3,2 milionu a 41 let !

24.11.2015 14:59

Před 41 lety vykopali paleoantropologové v Etiopii nejslavnějšího australopitéka, který dostal jméno Lucy. Byli to vědci Tom Gray, Yves Coppens, Maurice Taieb a Donald Johanson, kteří před 41 lety objevili v Afarské pánvi v severovýchodní Etiopii částečnou, asi ze 40% zachovanou kostru samice hominida Australopithecus afarensis. Katalogizovali ji jako ALL 288-1 a při tom netušili, že našli jednoho z nejslavnějších pravěkých zvířat. Když pak seděli večer s pozůstatky ve svém táboře poslouchali na přenosném magnetofonu nově vyšlou písničku od Beatles "Lucy in the Sky with Diamonds", a tak je lidoopa napadlo pojmenovat, Lucy !

 

Přestávka

20.11.2015 09:28

Drazí blogeři,

jistě jste trochu naštvaní, že poslední dobou nepřibívá moc nových článků. Mě samotného to také rozčiluje, ale v minulém a tomto týdnu jsem měl jakousi "blogovou neschopnost". Stručně řečeno, musím nejdříve dopsat všechny rozepsané články a teprve potom napsat nové. Prosím nezlobte se na mě, já jsem také jenom člověk a nedávno jsem začal mít také více práce se školou.

Nashledanou u dalších pravěkých příšer.

Paleontologové říkají:"Tyranosauridi byli kanibalové"

30.10.2015 11:36

Možná si pamatujete na krátký článek o možných kanibalistických sklonech tyranosaurů a daspletosaurů, nedávný nález z formace Lance potrvzuje již dlouhou dobu známou doměnku: tyranosauři byli kanibalové. Jedná se o nález nejspíš stehenní kosti, která je posetá zubními drážkami a na jednom místě dokonce její kus chybí. Při prvním ohledání se vynořily pochybnosti o původů této zvláštní fosílie.

Daspletosaurus torosus, první prokazatelný kanibalský tyranosaurid

První předpoklad byl, že zranění mohl způsobit jiný živočich, například nějaký druh krokodýlovitého plaza. Dosud však ve formaci Lance nebyly nalezeny žádné zbytky krokodýlů. Fosílie se ujala Univerzita Loma Linda v Kalifornii a studuje ji vědec Matthew McLain. Profesor McLain bude pozítří, tedy 1. listopadu, přednášet o této fosílii v organizaci Geologická společnost v Baltimoru. Vyjádřil se k ní takhle:

"Určitě se nejedná o zubní drážky krokodýla, ale spíše teropoda podobného tyranosaurovi. Je fakt, že ve formaci Lance žili nejméně dva velcí teropodi a to Tyrannosaurus rex a Nanotyrannus lancensis a ti mohli být klidně kanibalové."

Omluva za odstranění

13.10.2015 20:32

Milí návštěvníci,

chtěl bych se Vám omluvit za odstranění článků o dinosaurech budoucnosti. Ale nebojte se, v brzké dobé bude těchto dinosaurech doplněna celá série.

Děkuji

Podivné ryby ještě nezmizely a Rhegmaspis je toho dokladem

04.10.2015 07:25

Galespidi byla skupina velmi zvláštních pancířnatých bezčelistnatců, kteří se vyskytovali po celém světě, hlavně v období siluru a spodního devonu. Většina z nich měla velmi netradičně utvářený hlavový štít, který několikrát mohl přecházet i do uzkého rostra. Podobný má nový exemplář Rhegmaspis xiphoidea ze spodního devonu.

Tato velmi podivná malá (asi 5-7 cm) ryba s nosem jako meč žila před zhruba 410 miliony let  Posongchongské formace v jižní Číně, konkrétně v provincii Yunnan. Popis se uskutečnil asi 1. října dr. Zhi-Kun Gaiem z Institutu Vertebrátní Paleontologie a Paleoantropologie z Pekingu a jeho týmem, kteří jsou také spolu-autoři povídky Cesty Asijských Obratlovců

Tato fosilní ryba představuje zároveň jednoho z nejlépe zachovaných zástupců galespidů. Má také jeden z nejpodivnějších rybích lebečních výrůstků.

"Rhegmaspis ukazuje adaptaci na druh hlubších, ale prosluněných vod, ve kterých se živil menšími živočichy. Tato nová forma ukazuje diverzitu řádu Huanaspidiformes a ukazuje poslední diverzitu galespidů před jejich zmizením a taky zmizelé ekosystémy spodního devonu, dodal dr. Gai.

<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>