Vítejte na mém webu

Zdravím všechny návštěvníky na mém blogu, který se jmenuje Prehistoric World. Zajímám se o pravěk a tímto blogem bych chtěl odkrýt tajemství pradávných tvorů ukrytých mliony let pod povrchem Země. Ač jsou tito tvorové dávno mrtví, kdyby jsme se prošli nočním muzeem, možná by se nám podařilo alepsoň na krátkou chvíli slyšet ozvěny minulosti. Pokud se nám toto podaří, tak jsme o krok blíže k poznání tajemství pravěku. Pamtujte však na tuto moudrou větu:

Minulost není mrtvá, dokonce ještě neskončila.

Wiliam Faulkner (1897-1962)

Chci tímto říct, že pravěk není mrtvý a jeho dávné obyvatele můžeme oživit pouhou myšlenkou na to, že jsme nezapoměli na ně, na ty které pohltil čas.

 

Upozornění návštěvníkům

Vážení návštěvníci, na tomto webu je možné kopírovat fotky živočichů a rostlin, ale nikoli text.

Novinky

Pappochelys: Nová německá "proto-želva"

27.06.2015 09:56

Do začátku tohoto týdne byli nejstarší pantestudijní (příbuzní želv) plazi Eunotosaurus (260 mil. l.) a Odontochelys (220 mil. l.). Mezi těmito plazi však byla velká časová mezera. Na záčátku tohoto týdne byl však popsán holotyp nalezený v roce 2006 ve formaci Erfurt v pískovci v okolí městečka Vellberg. Paleontologové Rainer Schoch a Hans-Dieter Sues totiž popsali nový druh pantestudinata: Pappochelys rosinae.

"Záhadný vývoj želv v období permu a triasu byla záhada evoluční biologie. Pappochelys je však v mnoha rysech podobná dnešním želvám," tak se pro nález vyslovil Dieter Sues. Tito plazi se pohybovali více na souši a zjevově se paravděpodobně podobali hateriím, ale příležitostně se pohybovali ve vodě a mohli tam hledat měkkýše či červy. S plaváním jim pravděpodobně pomáhal dlouhý ocas a také plastron (spodní část želvího krunýře). Tyto teplé vody tropických lesů jižního Německa byly domovem několika desítek dalších plazů.

 

Zdroj: https://www.sci-news.com/paleontology/science-pappochelys-turtle-ancestor-germany-02952.html

Jak to opravdu probíhalo se stejnou faunou v Asii a Americe ?

14.06.2015 20:29

...Aneb výměna fauny zde nebyla tak častá

 

Původně se vědci domívali, že mezi americkým a asijským subkontinentem docházelo k častým výměnám fauny. Vycházeli z předpokladu, že se na obou místech nacházeli příbuzní či stejní živočichové a tak byli vědci dostatečně předsvědčení. Jedním z údajných důkazů byl např. Tyrannosaurus a Tarbosaurus. Tito dravci si byli natolik podobní, že je považovali za stejný rod. V nedávné době byla ale tato teorie vyvrácena.

Rozpoložení kontinentů před asi 90 miliony let.

Ačkoli vznikli tyranosauridi, ceratopsidi a snad i oviraptorosauři a hadrosauři v asii, dostali se přes pevninský most pravděpodobně jen jednou do Severní Ameriky. Mohlo to být asi před 95 miliony let. Až tam se tito vetšina vyvíjela ve větší druhy (s vyjímkou oviraptorů a některých tyranosauridů, jež se jejich největší zástupci vyvinuli v asii). Po zmizení mostu se fauna vyvíjela na obou světadílech odděleně. Most  se ale vytvořil patrně ještě jednou. Někteří asijští zástupci se totiž museli dostat do asie ze severní ameriky. Příkaldem je např. Sinoceratops, centrosaurinní (větev ceratopsidů jež se objevila jen v americe) dinosaur a jedinný velký ceratopsid z asie. Dalším je známý Saurolophus. Jeho 2 druhy žily v Mongolsku a Kanadě.

Představení nového ptáka z formace Crato

12.06.2015 16:07

...Aneb brazilské nebe se nehemžilo jen pterosaury

 

V roce 2011 byla ve formaci Crato nalezena fosílie nového druhu enantiornitního ptáka. Jeho kosti byly nalezeny týmem paleontologů v čele s dr. Ismar de Souza Carvalho z Federální univerzity v Rio de Janieru. Byla to fosílie s dokonalým obtiskem per. Jednalo se jak o okrajová pera, tak i o dlouhá ocasní pera, např. o taková jaké má dnešní rajka.

Nový krátkorohý ceratopsid z Kanady

07.06.2015 15:32

... Aneb velkých ceratopsidů žilo ke konci éry dinosaurů mnohem více

 

Velkých ceratopsidů pozdní křídy -těsně před vymírním K-T- bylo až donedávna známo velmi málo. Na počátku tohoto měsíce byl však popsán nový druh ceratopsida z Kanady. Popsal ho tým vědců z Royal Tyrellského Muzea Paleontologie v Drumhelleru.

Nově objevený ceratopsid z Kanady. Kredit: Julius Csotonoyi

Jedná se o asi 68 milionů let starého ceratopsida popsali paleontologové Caleb M. Brown a Donald Henderson. Ty ho nedávno popsali jako typový druh Regaliceratops peterhewsi. Jedná se o asi 5 m dlouhého a 1 t vážícího zástupce podčeledi Triceratopsini, ale má několik velice zajímavých znaků. Lebka tohoto druhu měla nezvykle krátké nadočnicové rohy. Například triceratops měl až 1 m dlouhé rohy. Dalším zajímavým znakem jsou rohy na okraji límce. "Toto je nový jedinec z podčeledi Chasmosaurinae, však extrémně podobný a simetrický jako centrosaurini a převzal úlohu vymřelých centrosaurinů," takto se k nálezu vyjádřil Dr. Caled Brown. Posledním je naopak velký nosní roh. Celkové proporce lebky se tedy podobaly centrosaurům. 

Paleontolog Peter Hews s lebkou regaliceratopse.

Popis byl sice proveden teprve teď, ale pozůstatky (holotyp pod označením TMP 2005.055.0001) byly nalezeny již v roce 2005 v Albertě u říční formace Svaté Marie.

Velké výročí !

29.05.2015 15:09

...Aneb dvou legendám megadravců už je přes 100 let

 

V tomto roce máme hned několik velkých výročí dinosaurů. Jedním z takových je např. už 190 let od popisu iguanodona, 150 let od popisu polakanta či 165 let od popisu pelorosaura. Tento rok však musíme oslavit i výročí dvou megadravců historie. První z nich je nechvalně známý Tyrannosaurus rex. Dnes již tento "pradědeček" všech velkých predátorů představuje nejpopulárnějšího dravce mezi dinosaury a slaví 110 let od svého formáního popisu. Jeho minulost ale spadá až do roku 1892 kdy Edward D. Cope odkryl fosílie velkého predátora, kterého pojmenoval Manospondylus gigas. Později a to v roce 1902 vykopal Barnum Brown v Montaně další fosílie obrovského predátora. Ty však byly formálně popsány až v roce 1905 Henrym Osbornem jako dnes již legendární Tyrannosaurus rex. T-rex byl asi po 10 let největší známý teropod a tím pádem i největší suchozemský masožravec. V roce 1915 však německý aristokrat Ernst Stromer popsal nového údajně největšího predátora. Ten dnes už také slaví dokonce 100 let. Jedná se o známého dravce, kterého známe pod názvem Spinosaurus aegyptiacus. Osud jeho fosílií je nechvalně známý, ale pokud se chcete dozvědět víc tak si přečtětě tento článek Spinosaurus. Tito dravci se stále mění s každým novým pozantkem. Známe je sice velmi dobře ale nevíme jistě, čím dalším nás ještě překvapí....

 

<< 17 | 18 | 19 | 20 | 21 >>