Vítejte na mém webu

Zdravím všechny návštěvníky na mém blogu, který se jmenuje Prehistoric World. Zajímám se o pravěk a tímto blogem bych chtěl odkrýt tajemství pradávných tvorů ukrytých mliony let pod povrchem Země. Ač jsou tito tvorové dávno mrtví, kdyby jsme se prošli nočním muzeem, možná by se nám podařilo alepsoň na krátkou chvíli slyšet ozvěny minulosti. Pokud se nám toto podaří, tak jsme o krok blíže k poznání tajemství pravěku. Pamtujte však na tuto moudrou větu:

Minulost není mrtvá, dokonce ještě neskončila.

Wiliam Faulkner (1897-1962)

Chci tímto říct, že pravěk není mrtvý a jeho dávné obyvatele můžeme oživit pouhou myšlenkou na to, že jsme nezapoměli na ně, na ty které pohltil čas.

 

Upozornění návštěvníkům

Vážení návštěvníci, na tomto webu je možné kopírovat fotky živočichů a rostlin, ale nikoli text.

Novinky

Jurský park australského miliardáře

29.04.2015 15:37

...Aneb budou nám jednou pobíhat v Zoo dinosauři ?

 

Deník Sunshine Coast psal v roce 2012 o kontroverzním plánu austraského miliardáře Cliva Palmera. Chce postavit vlastní Jurský park. Nešlo by však o žádné území plné strojů, ale živých tvorů. Je totiž v kontaktu v genovými inženýry, kteří naklonovali ovečku Dolly. Jen s nimi totiž vede zcela vážné diskuze. Možná, že by se mu podařilo naklonovat malé druhy "ptačích dinosaurů" tím že by chybějící kusy nahradil DNA ptáků. Cílem Palmera je nechat dinosaury ve volné přírodě.

Slavní "raptoři"

Plánuje je vysadit ve svém resortu na pozemcích v Coolumu. Není to však jedinný Palmerův nápad. Chce ještě postavit repliku Titanicu v životní velikosti. Zatím není jasné zda se mu oba nápady podaří zrealizovat. Bude však jistě zajímavé sledovat jak tyto projekty budou pokračovat.

Aquilops americanus-Nový nejstarší americký ceratopsid

17.01.2015 17:47

...Aneb chybějící článek mezi ceratopsidy

 

Nejstarší američtí ceratopsidi jsou z doby před 91 mil. let. Byl to Zuniceratops christopheri, 3,5 m dlouhý rohatý dinosaurus. Roku 2014 byl však popsán nález z roku 1997 z Clovelry formation v Montaně. Je o dobrých 10 mil. let starší než  Zuniceratops . Dali mu jméno Aquilops americanus ("Americká orlí tvář"). Byl velice malý, mohl mít asi 60 cm i když největší odhady mluví dokonce o 1,4 m. Staří je asi 113 mil. l. Byl to určitě býložravec živící se kapradinami a kvetoucími rostlinami. Jemu i jeho mláďatům hrozilo nebezpečí v podobě dromaeosaurů a jiných teropodů. 

Podobnost jeho a asijských "trpasličích ceratopsidů" je zarážející. Je možné, že měl peří nebo alespoň štetiny. Poznatky o prvních amerických ceratopsidech jsou velice strohé. Rozluštení záhady prvního amerického ceratopsida mohou pomoct při mapování a vývoji ceratopsidů z ameriky.

Nejstarší dinosaurus z tanzanské divočiny

17.01.2015 17:45

Za nejstarší dinosaury byly považovány zbytky nepojmenovaných čelistí prosauropodů z Madagaskaru starých 233 mil. let. Avšak v roce 2013 přišel zásadní zlom v dějinách dinosaurů. Byl totiž oficiálně popsán kosterní materiál (humerus a devět obratlů) pod jménem Nyasasaurus parringtoni. První pozůstatky (humerus a šest obratlů) objevil ve 30. letech 20. století objevil Rex Parrington u břehu jezera Nyasa první pozůstatky. Odvezl je do Cambridgeské univerzity, ale nález dál nepopsal. Popis čekal až do roku 1956. Udělal to Alan Charig, (Parringtonův student) ale název rodu a druhu nezveřejnil. O to se postaral až v roce 2013 Sterling Nesbitt a představil nyanasaura světu. Podle nových výzkumů to je opravdu dinosaurus. Nyasasaurus tedy posunul existenci dinosaurů o 10 mil. let. Vlasně to zapadá do schéma dinosaurů. Předkové tedy asi přišli z Asie nebo Polska (Silesaurus opolensis), pak přešli do Tanzánie, z ní na Madagaskar a odtamtud do Antarktidy. Z ní pak přešli do Jižní Ameriky na lokalitu Ischigualsato. Na prvního dinosaura byl poměrně velký, dosahoval délky asi 2-3 metry a vážil 20-60 kg. Pravděpodobně to byl všežravec. 

Plesiosaurus z Antarktidy

17.01.2015 17:34

Plesiosaurus žil v době spodní jury před asi 198-195 mil. v Německu, Anglii a snad i Švýcarsku. Ale v květnu roku 2014 objevili čeští vědci na ostrově Vega rosáhlou faunu mělkého moře. Objevili kostry, respektive první spongie z Antarktidy. Také našli první krytosemenné rostliny z ledového kontinentu. Avšak nalezli tam také kostru plaza podobného elasmosauridům. Úkázalo se, že jde o plesiosaura. V pátek 19. září byly pozůstatky tohoto živočicha představeny vědecké komunitě. Byly nalezeny: Hrudní, bederní a ocasní obratle, téměř úplná pánev, části končetin a úlomky žeber. Nejúžasnější byl ale nález výplně žaludku. Obsahoval kosti ryb. Antarktický plesiosaur je starý přibližně 75 mil. let a dlouhý byl asi 5-6 metrů. Ředitel České geologické služby Zdeněk Venera k tomuto nálezu řekl: „Je to velmi unikátní nález. O to víc si ho ceníme, protože v té oblasti už dříve působili paleontologové z jiných zemí, zejména z Argentiny, ale i Britové, a ti tam zatím kostru plesiosaura nenašli,"

Obří masožravec z Orlických hor

17.01.2015 17:19

...Aneb největší evropský masožravec pochází od Nás

 

Torvosaurus jak je známo patří mezi největší známé teropody z Evropy. Portugalský druh T. gurneyi dosahoval délky až 10,97 m, ale v roce 2010 byl nahlášen nový obří teropod z Orlických hor. Bylo to 8 km západně od Deštné v Orlických horách Dochovaly se nám z něj dva cervikálí obratle, fragmentální fibula a téměř kopmletní kranium. Po důkladném prozkoumání paleontologem Vladímírem Sochou v roce 2008 (první zmínka o něm však padla již v roce 2007 na blogu dr. Sochy) byl jím a jeho týmem popsán nový teropod Torvosaurus orlicensis. Jde nepochybně o prvního českého teropoda. Podle propočtů byl tento svrchojurský masožravec (z doby před 150.8-145.5 mil. let) dlouhý až 15,2 metru. Jen lebka byla dlouhá asi 177 cm. Váha se pohybovala asi kolem sedmi tun. V blízkosti nálezu byly také nalezeny stopy pojmenované Torvosauripus magnus. Jedná se o stopy dlouhé 90-93 cm. Nejlepší stopa je zachována z 5/6. Je ještě větší než u ichnotaxonu Tyrannosauripus pilmorei z Nového mexika. Stopy pravděpodobně také patří torvosaurovi. Délkou, výškou a váhou převyšoval svého bratrance, torvosaura gurneyi z portugalska. Je to nepochybně největší teropod evropy.

 

Další nález ?

V blízkosti nálezu velkých predátorů pozdní jury až střední křídy jsou většinou nalézani i velcí sauropodi nebo středně velcí ornithopodi. Je tedy možné, že i na našem území žili velcí sauropodi, např. brachiosauridi nebo diplodocidi.

 

<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7