Vítejte na mém webu

Zdravím všechny návštěvníky tohoto blogu, jak jste z názvu poznali, Prehistoric World. Hlavním účelem těchto stránek je rozšířit povědomí o prehistorickém životě tak, aby se poznatky uvízlé v paměti veřejnost zpřesnily a ve světle moderních výzkumů si mohla udělat představu o životě před desítkami i stovkami milionů let. Já, Martin Kabát, jako autor se zajímám o pravěk, prehistorický život a všechny příbuzné k tomuto tématu už poměrně dlouhou dobu, a tímto blogem bych chtěl odkrýt zkamenělá tajemství pradávna ukrytých mliony let pod povrchem Země a předat je srozumitelnou formou dál.

Ačkoliv jsou tito tvorové, organismy, dávno po své smrti, ozvěny této minulosti planety Země můžeme slyšet, pokud budeme pozorně naslouchat.  Možná, kdybychom se prošli nočním muzeem. Možná, kdybychom nahlíželi do hornin a nalezišť po celém světě. A jelikož se nám to daří už po více než dvě staletí objevovat pozůstatky minulých světů, tak jsme o krok blíže k poznání tajemství pravěku. Desetiletí výzkumu a objevů před námi hlavně v poslední době otevírají nové kapitoly vývoje života na Zemi a postupně se před námi mění v realitu tento citát:

"Minulost není mrtvá, dokonce ještě neskončila."

Wiliam Faulkner (1897-1962), držitel Nobelovy ceny za literaturu

Chci tímto říct, že pravěk a prehistorie jako taková nejsou to, k čemu bychom se neměli obracet. Pokud je správně pochopíme, jeho dávné obyvatele můžeme oživit pouhou myšlenkou na to, že jsme na ně nezapoměli. Na ty které pohltil čas.

 

Upozornění návštěvníkům

Vážení návštěvníci, na těchto stránkách je možné přejímat fotografie nebo rekonstrukce organismů jejich prostředí apod., ale nikoli text. Pokud budete stahovat snímky či fotografie, prosím Vás o uvedení zdroje a jeho případný odkaz. V případě textu stejně tak. Děkuji.

Novinky

Paleocénní dinosauři (patrně) existují! - Lokalita Tanis znovu promlouvá

21.12.2019 23:54

Výzkum dinosauří paleontologie se už od svého počátku příliš nezaobíral tím, jak tato uchvacující skupina živočichů nakonec vyhynula a tom, jaké teorie a někdy i dost přihloupnázory o ní panovaly si můžeme povědět jindy. Po nástupu tzv. "dinosauří renesance" na konci 60. let se ale vědecká obec začala seriózně zabývat i otázkou jejich vyhynutí a už od 80. let se začaly po celém světě přes Bolívii, Čínu až po Montanu objevovat fosilie snad svědčící o možném přežití izolovaných dinosauřích populací do nejstaršího kenozoika, paleocénu. Až do bodu, kdy byly tyto různě staré (mezi 65,8 až 64,4 miliony let) fosilní pozůstatky téměř bez vyjímek shledány jako druhotně uložené do mladších vrstev, to patrně všichni známe, jenže konec roku 2019 přinesl patrně další pokračování kapitoly přežijívajcích palecénních dinosaurů. Osobně jsem se k těmto nálezům nestavěl nikdy příliš skepticky, až na podezřelé fosilie jako stehenní kost hadrosaurida z vrstev o stáří 64 milionů let nebo stejný zbytek druhu Alamosaurus sanjuanensis starý 64,8 milionů let, nebylo těžké připustit si myslet, že neptačí dinosauři v izolovaných populacích po celém světě přežívali i dlouho po dopadu asteroidu Chicxulub. Vlastně je nepravděpodobné a skoro nemožné, aby je všechny vyhubila naráz jedna katastrofa. Úžasná lokalita Tanis v Montaně ale této problematice dala naprosto nový rozměr.

Diskutabilní a patrně pouze hypotetický druh Nanotyrannus lancensis je sice patrně pouze adolescent slavnějšího T-rexe, ale stejně jako on se nevyhnul děsivému kataklyzmatu, které zasáhlo možná v červnových dnech 66,040 (+-0,2 mil. l.) milionů let před současností nejprve Severní a Jižní Ameriku a potom zbytek světa. Zničilo do té doby prosperující ekosystém těch nejúžasnějších tvorů, kteří kdy chodili po zemském povrchu, ale patrně nebylo tak silné, aby někteří z nich nepřežívali ještě několik stovek tisíciletí potom. Kredit: neznámý autor, převzato z webu Pravěký svět

O paleocénních trosečnících kdysi přenádherného světa neptačích dinosaurů se referovalo v odborných kruzích i mezi zájemci už od 80. let minulého století a zvláštní byl i rozptyl fosilií domnělých kenozoických dinosaurů, který zahrnoval někdější oblasti na severní i jižní polokouli (Indie, Čína, Bolívie, Spojené státy i posléze některé jiné). Jakékoli relevantní argumenty na obhajobu jejich uložení jako paleocénního ale časem skoro ve všech případech neprošly a o některých, o kterých se debatuje nebo debatovalo v minulosti, jsou na mrtvém bodě, kdy se paleontologové pod shromážděnými fakty pro a proti nemohou prakticky hnout z místa. Pro nás do donedávna znamenalo, že jsme mohli existenci posledních zástupců této skupiny v nejstarším kenozoiku předpokládat, ale nemohli jsme ji dokázat.

V tomto skoro uplynulém roce ale byl dosáhnut velký posun v dinosauří paleontologii a to na místech, kde by to málokdo čekal. Američtí paleontologové, v čele s Robertem DePalmou z Kansaské univerzity, už od roku 2017 začali systematicky zkoumat lokalitu neformálně nazvanou jako Tanis, která leží v Montaně, a o které jsem se už také zmínil v jednom ze starších příspěvků. Střídají se zde i takové kapacity z oborů paleontologie a geologie jako je Jan Smit nebo jeden ze spoluautorů impaktní teorie Walter Alvarez, ale dosud z terénních i laboratorních výzkumů uniklo jen několik málo informací o úžasném stavu zachování zdejších fosilií a o jejich povaze. Z toho ještě méně bylo publikováno jako oficiální výsledek.

Z výběru, který je dosud znám si dovolím pouze v krátkosti zmínit objev již zmíněných impaktních sférulí v žábrách jeseterovitých ryb, které patrně představují jedny z prvních přímých obětí nárazu, doupata hrabavého hmyzu z bývalého říčního břehu, savčí nory nebo dokonce embryo azhdarchidního pterosaura a otisk kůže na zachovalé zadní noze druhu Triceratops prorsus. Objev popsaný v tomto příspěvku je ale patrně jeden z nejvýznamnějších za posledních 5 let.

Velmi přesná datace přímo na rozhraní dvou geologických ér umožnila paleontologům zkoumat do detailů vrstvy nad i pod iridiovou vrstvou, a právě tady začala ta pravá sláva. Na jednom z míst lokality Tanis se podařilo objevit něco, co nemůže být druhotně uloženo, a pokud je datace přesná, tak to poskytuje první prokazatelný doklad existence neptačích dinosaurů v kenozoiku.

Fosilie jako takové, zbytky koster, fragmenty nebo i tak jemné elementy jako drobné zuby a kůstky, mohou být druhotně uloženy například působením řek nebo jiného vodního zdroje a u fosilií dinosaurů na rozhraní křídy a paleocénu to je častý jev, protože se v nejstarším kenozoiku vyskytovala v Severní Americe rozsáhlá říční a jezerní síť. Pokud bychom chtěli prokázat bez vyjímek, že pochází fosilie z paleocénu, tak by muselo jít buď o kompletní kostru (což je značně obtížné něco takového najít) nebo fosilní stopu - ichnofosilii.

A právě to se podařilo učinit ve vrstách lokality Tanis, které jsou přeběžně datovány do doby před 65,76 (+- 0,15 mil. l.) miliony let, což už představuje geologický věk Danian v nejstarším kenozoiku. Paleontologové před sebou odkryli otisky mláděte jakéhosi hadrosaurida (Hadrosauridae) a nespecifkovaných malých teropodů (Theropoda inter.), kteří chodili po říčním břehu v době, kdy možná byli posledními neptačími dinosaury na Zemi.

Tito trosečníci žili dokonce několik desetitisíciletí po dopadu asteroidu Chicxulub, a tím, že jde o ichnofosilie, tak se téměř vylučuje možnost druhotného uložení do mladších vrstev.

Vzhledem k tomu, že lokalita Tanis ještě nebyla celá oficiálně zpracována a dozvídáme se o ní zatím menší útržky, můžeme zatím doufat, že paleontologové datovali zmíněné vrstvy správně. Při podílu takových kapacit se sice chyba stát mohla, ale je to velmi nepravděpodobné, takže tu před námi nejspíš leží doklad o tom, že nejmladší neptačí dinosauři existovali ještě ve zdevastovaném pokřídovém světě.

Konec roku 2019 tedy přinesl mnohé a to včetně důkazů, že dinosauři byli tak silnou skupinou, za jakou jsme je posledních více než 30 let měli. Snad tedy podobné nálezy přijdou i z dalších částí světa a budeme moci za pár let říct, že tito ohromující živočichové přežili svou vlastní smrt.

Podmínky k nevydržení - Krytosemenné rostliny v Austrálii jako první

19.12.2019 22:55

Krytosemenné rostliny jsou dnes zdaleka nejrozšířenější skupinou rostlin s celkovým popsaným počtem druhů okolo 257 000, ale odhady šplhají až k daleko vyšším číslům o přibližně 400 000 druzích, ovšem začínaly nejspíš jako poměrně nevýznamná malá skupina v konkurenci větších a masově rozšířených nahosemenných rostlin. Přestože se už nějakou dobu objevují názory a pomaleji i podložené spekulace předpokládající starší původ předků dnešních slunečnic, růží nebo hyacintů (jako studie z února 2018 nebo objevy zvláštních až už možná kvetoucích rostlin z jurské Číny), tak stále je potřeba zkoumat sedimentární vrstvy celého světa pro prokázání těchto ještě stále odvážných názorů. Pro určení toho, jak se krytosemenné rostliny rozvíjely, a jestli vůbec mohou mít daleko starší evoluční původ, můžeme zkoumat aspekty jejich prvního masovějšího rozvoje, který nastal ve spodní křídě. Důležité je dost dobře prozkoumat, v rámci rozsahu fosilních záznamů, kam směřovala jejich expanze, a jak zhruba vypadala v měnícím se světě ovládaném neptačími dinosaury. Se závěry na toto téma, zohledňující jejich šíření do Austrálie, přišla dvojice paleobotaniků z Univerzity v Melbourne.

Neptačí dinosauři, jako pravděpodobný tyranosauroid Timimus hermanni, z území současné jižní Austrálie už na přelomu spodní a svrchní křídy (v období mezi 112 až 93 miliony let) vídali kvetoucí rostliny jako běžnou záležitost a to navzdory jejich zatím skromné přítomnosti. Zároveň ovšem je nutné říct, že si zdejší počínající kvetoucí svět s živočišnými obyvately příliš nezadal, jelikož musel snášet stejné podmínky spojené v době polární zimi se sněhem a teplotami pod bodem mrazu. Kredit: Trevor Voronov, převzato z DeviantArt

Na blogu jsem se, pravda, zabýval už v minulosti některými články na téma paleobotaniky a také mykologie, ale určitě nejsem velký znalec ani v jednom ani v druhém připadě. Šlo tehdy o témata, která významně přispěla k pochopení evoluce moderních druhů hub a kvetoucích rostlin jako takových, takže tyto nepochybně také pěkné obory přenechám zkušenějším. Ale tento výzkum se mi zdá poměrně zajímavý, proto si ho dovolím zmínit i v této rubrice, přestože se netýká vývoje nejstarších počátků krytosemenných rostlin jako takového. Pokládá ale zajímavé odpovědi na otázku, jak se vyvíjely a rozšiřovaly tyto rostliny dále na jih přes rozpadající se masy Gondwany.

O paleontologii a dost chladném, na poměry druhohorní éry, klimatu jižní Austrálie jsem se zmínil v několika příspěvcích a z poslední doby pochází stať o pernatém integumentu zdejších druhů neptačích teropodů či možná i jiných dinosaurů. Tentokrát se ovšem přesuneme při shrnutí podmínek polárních nocí mimo dinosaury, obratlovce i živočichy do světa rostlin, přesněji těch kvetoucích.

Dvojice paleobotaniček a palynoložek z Univerzity v Melbourne, Dr. Vera Korasidiseová a Dr. Barbara Wagstaffová, zkoumala sedimentární podloží spodnokřídových hornin o stáří přibližně 108 milionů let, kde zaznamenala vysoký výskyt pylu kvetoucích rostlin. Do zhruba stejného období se také řadí většina nálezů fosilií neptačích dinosaurů i jiných křídových obratlovců, kteří tu museli snášet podmínky polárních nocí. Uloženiny mezi lokalitami Gippsland a Otway v jižní Viktorii (přesněji jde o Otwayský národní park a město Gippsland) ale prokázaly výskyt jejich rostliných současníků ze stejné doby krátce po tom, co se poprvé objevují ve fosilních záznamech prokazatelné kvetoucí rostliny.

Přestože první záznamy kvetoucích rostlin jsou z kontinentální Austrálie známy z doby ještě o 18 milionů let starší, což je úžasné vzhledem k poloze Austrálie v té době a emergenci vývoje nejstarších dobře známých krytosemenných rostlin, tak na jih se rozšířily až později a to by mělo platit i o celé Australasii. Přestože hmatatelné fosilie jako stonky, květy nebo kořeny z tohoto období povětšinou chybí, dá se tak vycházet nálezů právě pylových zrn.

Autorky uvádějí, že se zde pravděpodobně vyskytovala jakási přirozená překážka bránící ještě stále docela mladým (kladou první kvetoucí rostliny do doby před zhruba 130 miliony let jako rod Montsechia ze Španělska) krytosemenným druhům v rozrůstání se dále na jih. Podle nich se jednalo právě o nízké teploty polárních nocí, které jim zamezily v šíření a odolávání vůči nahosemenným a jiným primitivním druhům, uváději, že pokud této expanzi ve starších částech spodní křídy nezabránily, tak ji alespoň výrazně zpomalily.

Sedimenty z doby starší než 108 milionů let neobsahují prakticky žádné zbytky nebo celá pylová zrna kvetoucích rostlin a je to tedy patrně důsledek ještě stále dost chladného klimatu působicího v jižní Austrálii kvůli její poloze za polárním kruhem. Po této geologické hranici se ale objevuje velké množství pylových zrn primitivních druhů, které byly nejspíš dost podobné magnoliím, pryskyřníkům nebo vavřínům. Navíc jde o rozšíření plošné, což znamená mimořádnou hojnost takových příkladů flóry v celé oblasti.

Nárazové rozšíření krytosemenných připisují autorky pohybu kontinentálního bloku Austrálie více na sever a tedy dál od mrazivých teplot jižního polárního kruhu. V tuto dobu se skutečně celý světadíl začíná odtrhávat od Antarktidy a míří směrem k východní Asii, což bylo patrně pro zdejší flóru příznivé i z hlediska širšího množství opylovačů přispívajícímu k většímu areálu rozšíření.

Při zmírnění teplot se tedy na tomto území mohly rostliny s květy rozmohnout daleko více a je možné, že i ony výrazně přispěly k proměně tehdejší fauny na jižním cípu Viktorie i jinde. V tuto a mladší dobu také mizí některé taxony býložravých dinosaurů se staršími vývojovými kořeny, takže je možné, že to způsobil i nástup jiného typu jejich potravy.

Studie je ale důležitá i pro pochopení evoluce kvetoucích rostlin obecně. Je totiž přinejmenším zvláštní, že by se kvetoucí rostliny nemohly dostat přes klimatickou překážku, když údajně první druhy se vyvíjely v dost podobném prostředí v Číně (Archaefructus sp.). V případě čínských šlo sice o druhy semiakvatické až vodní, ale přesto dokázaly snést na druhohory také docela drsný klimat.

Může to tedy znamenat tři okamžitě zřejmé skutečnosti - buď se první krytosemenné rostliny už vyvinuly v nepříznivém klimatu a později se diverzifikovaly i do mírnějších klimatických zón (což je, vzhledem ke studii, nesmysl), vyvinuly si odolnost vůči chladu nezávisle na sobě nebo mají starší původ a dost dlouhý vývojový čas pro vyvinutí takové odolonosti. Do toho ale studie jako takový nezachází.

Vzhledem k tomu, že v poslední době se fosilie velmi starých krytosemenných rostlin množí a studie o nich taktéž, je dost možné, že podobné zprávy jako ty z Austrálie se objeví i jinde. Rok 2020 nadchází a je možné, že se dočkáme i nálezů rostlin s květy z doby, kde ještě neptačí dinosauři ani nedělali první nesmělé krůčky.

Ohled do nedávna - Popis prvního ekvádorského dinosaura

17.12.2019 23:55

Rok se nám chýlí ke konci a zanedlouho přijde počátek dalšího desetiletí, které určitě přinese tucty úžasných objevů z neznámých vrstev časů dávno minulých. Jako každý rok se na blogu objeví i zhodnocení úplynulých 12 měsíců, jež nám přinesly další úžasné poznatky z dinosauří i nedinosauří paleontologie. Mimo objevu prvních stegosauridů ze severní Afriky, přes fosilie prvního ryze švýcarského dinosaura (Notatesseraeraptor frickensis, dovolím si v tomto případě odkázat na jeden z článku Vladimíra Sochy na jeho blogu) až mnohé jiné úspěchy jako dokumentování velkých až téměř obřích sauropodů ze samé svrchní křídy. Od tohoto tématu vlastně v tomto příspěvku nebudeme moc daleko, přestože už je to záležitost nejméně dvou týdnů, rozhodl jsem se mu věnovat samostatný příspěvek už jen z důvodu jeho poměrně originálního místa nálezu, kterým je rovníkový Ekvádor. Jak už značí nadpis, tento neptačí dinosaurus pochází ze země pod kterou spadají Galápagy a je známá nejvýše položeným hlavním městem světa stejně jako vývozem banánů, byť to může znít povrchně. Yamanasaurus lojaensis, jak zní jeho druhové jméno, je totiž docela zajímavý úkaz.


Rekonstrukce "nového" druhu titanosaurního sauropoda ze severozápadního Ekvádoru, rodu Yamanasaurus, který po západním okraji jihoamerického kontinentu kráčel ve stejné době, kdy třeba na území Mongolska lovil populární Velociraptor a v Kanadě své oběti zabíjel Daspletosaurus. Tohoto mírného malého obra to ale nemuselo trápit, protože obýval zcela jinou oblast a dosud se nepodařilo objevit fosilie jeho případných současníků. Kredit: Jorge Gonzalez, převzato z webu NovaTaxa

Státy západní Jižní Ameriky jsou obecně bohaté spíše na fosilie z kenozoika, druhohorních sedimentů zde nenajdeme mnoho (až na vyjímky jako je Bolívie, Chile a částečně i Venezuela), takže objevy takřka jakýchkoli druhohorních obratlovců jsou pro pochopení fungování této oblasti v době mesozoika důležité. A přestože odsud jsou známé kupříkladu stopy neptačích dinosaurů, jako velkých obratlovců, ze samé svrchní křídy, tak další záznam je poměrně strohý. Samozřejmě se dá předpokládat, že se zde vyskytovala poměrně podobná fauna té jako v Argentině, Brazílii nebo Bolívii, ale z dosud nalezených fosilií se tohoto dá nemnoho vyčíst.

Složení zdejší dinosauří fauny obsahovalo pravděpodobně hadrosauridy (ichnotaxon Hadrosauripus titicacaensis), možná i ornitomimosaury (ichnotaxon Ornithomimipus jaillardi) a jiné teropody i větších velikostí, další fosilie jsou ale poměrně neurčité. Popis sauropoda druhu Yamanasaurus lojaensis je proto důležitý pro alespoň částečné pochopení paleogeografie zdejších druhů této skupiny obratlovců na západě jihoamerického kontinentu.

Hlavním autorem popisné studie byl argentinský paleontolog Sebastián Apesteguía, který se zaměřil na výzkum fosilií předtím nepopsaného sauropodního dinosaura ze sedimentů souvrství Río Playas. To leží na severozápadě Ekvádoru a stáří jeho vrstev se pohybuje mezi geologickými stupni kampán a maastricht o předpokládaném stáří asi 84 až 66 milionů let, aktuálnější informace hovoří o rozmezí 75 až 70 milionů let. Tak či onak se jednalo o druh, který žil v pozdní křídě a dost možná na jejím samotném konci.

Mezi členy výzkumného týmu byl třeba i paleontolog Pablo Gallina, který popsal kupříkladu i argentiské sauropody Leinkupal laticauda a Bajadasaurus pronuspinax, takže nebyl problém rozpoznat nalezené kosti ocasních obratlů, předních i zadních končetin a některých jiných částí těla jako fosilie dosud neznámého menšího sauropoda.

Jeho rozměry nejsou přesně známé, ale odhady délky se pohybují okolo 12 až 15 metrů a několika tun váhy. Podle některých zdrojů ale mohl být i jedním z nejmenších sauropodů vůbec s délkou pouze 6 metrů a váhou tedy pravděpodobně v řádech několika stovek kilogramů. S jistotou se dá tvrdit pouze to, že určitě nedosahoval stejné délky jako zhruba ve stejné nebo mladší době žijící Nullotitan a Alamosaurus.

Naštěstí se na fosilii zachovalo dost diagnostických znaků, aby odborníci mohli určit nový druh sauropoda, který byl pojmenován právě jako Yamanasaurus lojaensis. A jako "bonus" fosilie nabídla i množství komplexních znaků, podle kterých ho paleontologové mohli zařadit jako druh spadají do čeledi Saltasauridae a přímo podčeledi Saltasaurinae. Jeho nejbližším příbuzným byl patrně geologicky starší Neuquensaurus australis z Argentiny, který dosahoval zhruba srovnatelných rozměrů.

Zajímavé je, že celá podčeleď saltasaurinů je někdy považována za vývojově nejvyspělejší sauropody a sauropodomorfy vůbec, což naznačuje možná i složitou paleoekologii tohoto živočicha. Předpokládá se i stádní kultura a možná i větší péče o vylíhlá mláďata, pokud je už nestihli zabít dravci, takže ve své podstatě mohl být yamanasaurus v mnohých aspektech svého života pokročilejší než většina ostatních sauropodů.

Yamansaurus je také nejseverněji dosud objevený zástupce podčeledi saltasaurinů, čímž nejen prodlužuje jejich výskyt daleko na sever, ale také možnost dalšího šíření po západním pobřeží Jižní Ameriky. Do budoucna by tedy sedimenty této oblasti mohly přinést rozuzlení v otázkách podobného typu. S jeho popisem se Ekvádor přidal ke státům, které mají ze svého území alespoň jednoho popsaného neptačího dinosaura.

<< 30 | 31 | 32 | 33 | 34 >>