Deltapodus

14.04.2017 11:45

Ichnofosílie stegosauridů nejsou tak moc časté, jako například teropodních dinosaurů, ovšem vzácně se také najdou a některé patřily živočichům, kteří dosahovali enormních velikostí. Ichnorod Deltapodus ("Stopa z delty") byl vytvořen stegosauridním tyreoforanem zhruba před 165-150 miliony let, který se procházel po pláži jurského moře v oblasti Asturie, Maroka, Velké Británie, Portugalska a patrně také Číny. Původcem těchto stop v oblasti evropy a severního maroka byl pravděpodobně Dacentrurus, toto zvíře bylo dlouhé přes 11 m, takže se řadilo k největším stegosauridům vůbec. Nalezené stopy byly zanechány v sedimentech mořského pobřeží a bažin. Živočich co je zde zanechal mohl vážit okolo 8 tun, většina stop je dlouhá okolo 35-45 cm, čímž patří k vůbec největším dinosauřím ichnofosíliím, které byly nalezeny na území evropy. Na stopách zadních končetin jsou patrné tři kopytovité drápy, přední končetiny naopak mají zřetelný pouze jeden prst.

Jak už to bývá u mnoha dalších ichnofosílií, tak nemůžeme určit přesné stáří tohoto ichnorodu. První datované fosílie pocházejí z období střední jury, před zhruba 175 miliony let, ale poslední pocházejí ze sedimentů spodní křídy. Je tak možné, že Deltapodus označuje několik různých druhů stegosauridů, prvotní fosilní stopy byly kvůli své velikosti považovány za stopy sauropodů.

Naleziště: Portugalsko, Maroko, VB, Španělsko, Čína ?     Prostředí: Delty řek, pláže a nivní lesy

Druhy: D. brodricki (typ.), D. ibericus, D. curriei              Váha (původce): okolo 8 t

Strava: Rostlinná hmota                                                Význam: "Stopa z delty" podle sedimentů z okolí nálezu

Doba: stupeň Aalenian až Berriasian, před 175-140 mil. l. Sok: Teropodi

Délka (původce): okolo 11 m, stopy 45 cm                      Zařazení: Reptilipedia, Ornithischipida,

Popsán: Whyte a Romano, 1995                                    Stegosauripidii, Stegosauripodidae

Výška (původce): okolo 4 m                                         Synonyma: Žádná