Sivatherium

13.09.2015 09:11

Žirafy prošly za svou existenci spoustou změn, a také to nebyly vždy jen zvířata s dlouhými krky. Někteří vypadali jako jelínkové, antilopy či losi. Pravým příkladem této žirafí biodiverzity je právě Sivatherium. V pliocéní krajině vypadalo jako los, mělo menší lopatovité rohy, statnou postavu a silná kopyta. Rozšíření těchto zvířat bylo hlavně na Indickém poloostrově, řidčeji pak v severní Africe. Podle všeho mělo vyhynout teprve před 126 000 lety, některé malby v severoafrických jeskyních donedávna známé jako "Libytherium" staré 8000 let však nejspíš také patří tomuto rodu, a také mu patří snad i některé starosumerské bronzové figurky, takže nejspíš vyhynulo v poměrně nedávné době. Podle maleb mělo hnědo-bílo-oranžovou barvu. Žilo po boku jiných žirafovitých, jako byla například pakistánská Progiraffa.

 

Historie na pokračování

Fosilní žirafy jsou známé ve starší literatuře, jako "savanoví losi". Sivatherium je jedním z nejstarších známých fosílních žiraf, bylo popsané v roce 1836 zoology v Britské Indii a to Hughem Falconerem a Probym Cautleyem. Původně se domívali, že se jedná o jelena či losa, tedy příbuzného žirafám. Mělo totiž výšku v kohoutku výšku 2,2 m a maximální výška byla 3 m. Váha se u tohoto zvířete pohybovala kolem 400-500 kg. Bylo tedy větší než kterýkoli dnešní los.

Přezkoumání některých znaků odhalilo v roce 1920, že patří k zaniklé linii žiraf pocházejících z pliocéních uložišť. Pak bylo považováno za nejbližšího fosilního příbuzného žiraf. Výzkum později přinesl zajímavou odpověď. Je totiž blízkým příbuzným dnešní okapi! Je jím například i Helladotherium či evropská středomořská žirafa Birgerbohlinia. Je také z mladších vrstev, pochází z doby asi před 1 milionem let.

 

Nejdále z žiraf

Původní rozšíření sivateria bylo v severní Indii. Později v průběhu pliocénu se rozšířilo do Tadžgistánu a dokonce do Kavkazského Ruska. Později se rozšířilo ještě do 11 dalších afrických států. V areálu čítajícím několik tisíc kilometrů čtverčních se stalo nejrozšířenějším žirafím druhem, jak také ukazuje tato mapka:

 

Druhy jsou v nejasnostech

Jedinným dobře známým dnešním druhem je S. giganteum, což je také typový druh. Další pochází z Olduvajské rokle. Jedná se o druh S. olduvaiense. Východoafrický druh je S. hendeyi a posledním popsaným je severoafrický druh z Maroka, S. maurisium. Poslední tři jsou však spekulativní a možná budou v brzké době přehodnoceny do jiných druhů.

   
Naleziště: Viz nahoře a mapka Druhy: Viz nahoře
Strava, Nízké listí, trávy, spadané plody Doba: stupeň Zanclean až holocén ?, před 5 mil. l.-8000 ?
Délka: 4,2 m Popsán: Falconer a Cautley, 1836
Výška: 2,2-3 m Prostředí: Savany a tropické suché lesy
Váha: 400-500 kg Zařazení: Mammalia, Artiodactyla, Giraffidae,
Význam:"Šivovo zvíře" podle hinduistického boha Šivy Sivatheriinae
Sok: Šelmy Synonyma: Libytherium, Orangiotherium, Griqutherium

 

Sivatherium