Vítejte na mém webu

Zdravím všechny návštěvníky na mém blogu, který se jmenuje Prehistoric World. Zajímám se o pravěk a tímto blogem bych chtěl odkrýt tajemství pradávných tvorů ukrytých mliony let pod povrchem Země. Ač jsou tito tvorové dávno mrtví, kdyby jsme se prošli nočním muzeem, možná by se nám podařilo alepsoň na krátkou chvíli slyšet ozvěny minulosti. Pokud se nám toto podaří, tak jsme o krok blíže k poznání tajemství pravěku. Pamtujte však na tuto moudrou větu:

Minulost není mrtvá, dokonce ještě neskončila.

Wiliam Faulkner (1897-1962)

Chci tímto říct, že pravěk není mrtvý a jeho dávné obyvatele můžeme oživit pouhou myšlenkou na to, že jsme nezapoměli na ně, na ty které pohltil čas.

 

Upozornění návštěvníkům

Vážení návštěvníci, na tomto webu je možné kopírovat fotky živočichů a rostlin, ale nikoli text.

Novinky

Projekt Tercieria

24.06.2016 14:57

Možná, že jste už zaznamenali, že pokud přidám nějaký ten článeček, tak je to většinou do druhohorní sekce. Rozhodl jsem se tedy rozjet nový projekt s pracovním názvem "Tercieria". Doufám, že nebudete sklamaní, protože od příštího pondělí do pátku budou přibývat články převážně v oblasti třetihor. Nebudou to jen rody prehistorických savců, ale i např. pravěké druhy plazů nebo hmyzu či člověkem vyhuben zvířata. Potom také čekejte menší absenci příspěvků, protože vyrážím na týden na dovolenou. I tak doufám, že si nové články užijete a mě samotného těší, když vídím, že máte o pravěk zájem a uděláte si čas i na mě.

Pravda o orlickém torvosaurovi

16.06.2016 19:23

Patrně ti nejstarší sledovatelé mého webu ví, že jsem psal o torvosaurovi z Orlických hor. Mým kamenem úrazu ale bylo, že jsem čerpal info z druhé ruky, a proto jsem se až dodnes jaksi nedozvěděl, že orlický torvosaurus je pouze fiktivním druhem nám dobře známého jurského predátora. Tímto se tedy omlouvám za jakékoli nepřesnosti. Možná bych se to dozvěděl daleko dříve, kdybych si přečetl o tomto "dravci" přímo od zdroje, tedy od pana doktora Sochy.


Dobrý paleontolog

15.06.2016 13:58

Dnes se v roce 1946 narodil v současné době skvělý paleontolog Jack Horner. Dnes se jedná o jednu z největších paleontologických autorit, není se čemu divit, když už od svých osmi let hledal fosílie na pozemku svých rodičů v Montaně. Po té studoval na Montanské univerzitě, diplom ovšem nezískal. Možná to souviselo s dyslexií, se kterou, podle jeho slov, nevypořádal dodnes. Také působil jako armádní pilot helikoptéry ve Vietnamu. Tuto lásku k helikoptérám si nadále udržel a často tímto způsobem z Badlands transportoval fosílie. Tento člověk si opravdu vysloužil oprávněné místo v řebříčku paleontologických autorit poslední doby. Je známý objeven rodu Maiasaura v 70. letech 20. století.

Letos Jack Horner oznámil, že jde do důchodu, nadále ale bude podporovat projekt "dinokuře", který by měl v brzké době dojít ke svému završení. Také podporuje svou kolegyni Mary Schweitzerovou v oblasti získání tyranosauřího proteinu. Hornerovi se většinou odsuzuje jeho postoj k tyranosaurovi a jeho stravě. Sám palentolog ale říká, že se jednalo především o mrchožrouta, ale aktivního lovu schopen byl. Vědci bych tedy chtěl popřát k jeho 70. narozeninám hodně úspěchů, hlavně zdraví do dalších let a neztratit zájem o dávno zaniklý svět.


Něco na závěr éry

05.06.2016 21:17

Vážení návštěvníci, sledovatelé a příznivci,

od zítra až do pátku jsem na školním zájezdu, a proto bych se chtěl předem omluvit, že nebudou přibývat další články. Od pátečního odpoledne však čekejte krátký úvod do kambria, něco si řekneme o brachychampse a dozvíte se, co se stane, když do současnosti proniknou obří škorpioni. Takže děkuji za pochopení a nashledanou v pátek. 

Tímto bych také chtěl upozornit, že podle nejnovějších výzkumů se 7. června roku 66 038 000 před současností srazila Země s osudným meteoritem. To revolučně změnio přírodu na planetě, a proto je i toto výročí velmi důležité.


Jak to je doopravdy s plazi z pólů

27.05.2016 14:04

Skupina vědců 26. května v časopise Nature Communcations publikovala novou studii týkající se mořských sedimentů ze Seymur Island v Antarktidě. Zjistili totiž, navzdory předchozím studiím a předpokladům, že vyhynutí na konci křídy se týkalo jak organismů blízko epicentra dopadu, tak i pólů. Pokud jste třeba mezi mými staršími sledovately, tak víte, že jsem publikoval známou teorii o tom, že organismy blízko pólů přežívaly déle než jiné. Dnes je to zase všechno jinak...

Nebezpečný plaz Taniwhasaurus, kterého také postihlo K-T vymírání, lovící v antarktickém oceánu amonity.

Podle autorů se nejméně mořské bioty také týkalo velké vymírání na konci křídy. Podle nich také více přispěl na vymírání mořského života asteroid Chicxulub než rozsáhlá spoečná aktivita v Indii. Ti také zkoumali více než 6000 mořských zkamenělin z časového rozmezí 69-65 milionů let. Tyto fosílie jsou poté tvořeny třeba i těmi nejmenšími obyvately mořského dna, tak i většími zvířaty. 

Podle spoluautorky této studie Jane Francisové, se jedná o zajímavé doklady evoluce života před 66 miliony let, zároveň také poukazuje na to, že se druhová rozmanitost Antarktidy v tu dobu snížila asi o 65-70 %. Je tedy jasné že se vymírání týkalo i oblasti pólů.

Krásné výročí

23.05.2016 21:36

Před 19 lety byl uveden do kin film Ztracený Svět:Jurský park. Tento film vydělal asi 618 milionů dolarů. Pojednává o vědeckém zkoumání oživlých dinosaurů na ostrově Isla Sorna. Zde se "pěstovali" dinosauři bez ohrad a plotů. Paleontoložka Hardingová zde chce zkoumat rodičovskou péči dinosaurů, když se to však od Johna Hammonda dozvídí Ian Malcolm, organizuje se expedice vybavená nejnovějšími přístroji a technikou. Ovšem investoři a podnikatelé chtějí jisté druhy dinosaurů pochytat a dát je do nového zábavního parku v San Diegu. Měla to být pravěká zoo. Když Malcolmova expedice ztroskotá a vrátí se do San Diega, utekl z lodi lovců dinosaurů samotný Tyrannosaurus rex.

Film samotný byl už lépe zpracován, vydělal obrovské peníze a mě samotnému se velice líbí.

Rodokmen ceratopsidů pokračuje

20.05.2016 14:26

Z křídových uloženin naleziště Judith River v Montaně se vynořily i pozůstaky nového druhu ceratopsida. Sice patří k chasmosaurinům, tak jeho límec a hlavně hroty na něm vykazují podobnou ornamentaci jako lebky centrosaurinů.

Spiclypeus shipporum je novým druhem ceratopsida, který obýval Montanu před 76 miliony let. Popsal ho dr. John Mallon z Kanadského Národního muzea jeho spoluautoři. Vědci zvolili jméno na základě dvou latinských slov, v překladu jeho jméno znamená "trnitý štít". Odkazuje to na množství rnů a výběžků na jeho krčním límci. Druhové jméno odkazuje na rodinu, jejíž členové objevili jeho fosílie.

Jednalo se o megaherbivora, který obýval rozsáhlé lesy tropického klimatu. Ty byly v záplavové deltě. Oblast zároveň sužovaly čas od času i zemětřesení.

Krátké rohy pro chasmosauriny typické nejsou, ale rod Regaliceratops, který byl objeven minulý rok, měl podobné zařivení i celkovou lebeční ornamentaci, ovšem s kratším místem.

"Podle dosavadních výzkumů byl v půli cesty mezi bazálními ceratopsidy a pokročilými ceratopsidy. O další milion let se objevili jeho příbuzní, jako Kosmoceratops, ale ti měli ještě větší a vyvinutější rohy na límci," dodali vědci.

Splněný sen a nová kniha

16.05.2016 13:15

Včera se mi dostalo veliké pocty od jednoho z předních českých paleontologů a populizátorů paleontologie. Nejednalo se o nikoho jiného než Vladimíra Sochu, který působí hlavně v okolí Hradce Králové. Poštěstilo se mi to tak, že včera na Knižním veletrhu v Praze pořádal přednášku o konci éry dinosaurů. Zároveň zde také prezentoval svou novou knihu, která o tomto tématu též pojednává a jmenuje se Poslední dny dinosaurů. Jedná se o velmi napínavý sci-fi příběh z konce éry dinosaurů, kde se snaží paleontoložka, expert na přežití, geolog a astronom proniknout zpět do budoucnosti, protože je provizorní stroj času přenesl právě do konce druhohor, do doby, kdy se na zem již řítí obří asteroid. To ale nebude jedinný problém...


Nikdo si nedokáže představit, jaké to je poznat takovou známou osobnost, která má stejné zájmy jako Vy. Pan Socha je velmi milý a přívětivý člověk, který zná dinosaury tak, jak jsem to ještě neviděl. Jen škoda, že jeho přednáška nemohla trvat alespoň o trochu déle. Byl to pro mě velmi jedinečný zážitek a rád bych se ještě někdy s panem Sochou setkal.

Děkovačka návštěvníkům

28.04.2016 14:38

Takže,

když jsem před více než rokem zakládal tento web, myslel jsem si, že nebudu moc úspěšný, protože vím, že na internetu je spousta dalších jiných webů. Původně jsem si myslel, že mě navštěvuje pouze pár lidí, ale když jsem se v poslední době kouknul na statistiky návštěvnosti, nechtěl jsem tomu věřit. Jen za tento měsíc jsem sklidil přes 1832 návštěv. Jsem tím dojatý. Tímto bych chtěl poděkovat mým pravidelným sledovatelům, fanouškům, ale i těm, kteří mě třeba objevili právě teď. Děkuji za všechno.

S tímto taky souvisí to, že mi odedneška můžete posílat na email 8 otázek ohledně pravěku. Ovšem trochu zapomínám, takže čekejte odpověď do 2 dnů. Ještě jednou díky za všechno.

Ústup dinosaurů ještě před koncem druhohor ?

19.04.2016 19:56

V posledních dnech přišli paleontologové Manabu Sakamoto a Chris Venditti s velmi zajímavou zprávou-dinosauři podle nich vymírali už 50 milionů let před tím, než se naše Země srazila s osudným asteroidem.

Deinonychus antirrhopus, masožravý teropod ze spodní křídy.

Dinosauři jsou skupinou, která prosperuje až dodnes, tedy téměř 250 milionů let. Prožívali svůj zlatý věk v juře a křídě, ovšem je pravda, že některé čeledi ve střední křídě mizí. Jsou to například brachiosauři, diplodoci či heterodontosauři.

Některé však vymíraly rychlejším tempem, než se vyvíjely nové.* "Nejvíce se mizení čeledí projevovalo u obřích sauropodů, v menším měřítku pak u ornitoschianů a nejméně to pocítili teropodi," řekli vědci. Podle výše zmíněných vědců se dinosauři "už nedokázali" přizpůsobit ekosystémům, které zde byly v "době poklesu".**

Ovšem musíme zvít v úvahu tato slova: "O evoluci dinosaurů nemůžeme mluvit jako o času vzestupu a pádu, jejich evoluce trvá dodnes a mají nad savci poměr 2:1," které vyřkl v dokumentu Pravda o dinosaurech dr. Thomas Holtz.

*Je to ale naprosto prosté, vlivem klimatu, změny podnebí či rostlinstva je jasné, že se některé druhy objevovaly a jiné mizely. Mohlo by to také souviset s malárií, která řádila v Laurasii před 110-100 miliony let.

**Prostým myšlením je jasné, že pokud dinosauři prosperovali v těch samých ekosystémech miliony let, není důvod, proč by nemohli prosperovat v těch samých ekosystémech i nadále.

Monstrum Tully je pramihule

17.03.2016 14:10

Donedávna velmi záhadný a podivný živočich, který byl v roce 1958 objeven v oblasti Mazon Creek v Illinois, Tullimonstrum gregarium, byl nově paleontology určen jako velmi starobylý druh mihule.

309 milionů let starý rod Tullimonstrum z Illinois, pojmenovaný po Francisovi Tullymu, byl sice známý z velmi dobře zachovaných jedinců ve vodních usazeninách, ale zavádějící tvar těla bohužel dosti znemožnil přesné zařazení do vývojového schématu a proto byl většinou uváděn jako incertae sedis.

Nepřesné zařazení bylo hlavně proto, že z proudnicového těla vyčníval v přední části výrůstek, který měl na svém konci zubaté čelisti.

Až nyní se podařilo vědcům z Univerzity v Leicesteru a Yaleu zjistit že se jedná o obratlovce, který je blízký příbuzný mihulí.

Neznámý obr z Maroka

02.03.2016 09:27

Paleontologové učinili úžásný nález ze známých Kem Kemských vrstev v Maroku. Vyzdvihli z tamnějších hornin kosti neznámého abelisaurů, který patřil k vůbec největším zástupcům své čeledi.

Abelisauři jsou známí hlavně krátkými pažemi a lebkami s rohy. Jsou známí převážně z Gondwany, dva rody (Kryptops, Rugops) jsou známy i z Nigeru. Ty však žily spíše v oblastch se zeminou, která nebyla rozbahněná. Úžasný nález v maroku však poukázal na to, že některé druhy dokázaly přežít i v mangrovových bažinách.

Podle dr. Alfia Alessandra Chianrenza, který vede výzkum těchto fosílií, řekl, že tento lovec byl skvěle připraven na lov v tropických bažinách. Lovil však spíše vodní živočichy, jako krokodýli, želvy, velké ryby, ovšem převážnou část jeho potravy tvořili také dinosauři. Narozdíl od většiny ostatních abelisauridů však to byl aktivní lovec. Byl dlouhý zhuba 9 m a vážil 2 tuny, čímž se řadí mezi největší abelisaury.

Nový gastornis z Arktidy

20.02.2016 14:57

Většina z nás určitě zná býložravého gastornise, který žil v tropických a subtropických lesích raného eocénu. Před třemi dny byl na webu Sci-News publikován popis kosterních elementů z ostrova Ellesmere z Arktidy. Tím se změnil náš pohled na flóru a faunu Arktidy z raného eocénu.

V roce 1970 byly nalezeny fosílie eocénského stáří na ostrově Ellesmere v Arktidě, který je pod správou Kanady, jež podle tehdejších vědců patřily nějakému velkému ptáku. Vědci se k nim však obrátlil zády a určili je jako nezařazené. Už dříve na tomto ostrově byly nalézány fosílie ptáků z období eocénu, které byly nakonec i s vejci určené jako zástupci rodu Presbyornis, ale žádné z nich neměly takovou velikost jako tyto.

Až před zhruba 2 týdny byly fosílie podrobně prostudovány a uázalo se, že patří rodu Gastronis. Tento výzkum se uskutečnil v Muzeu Paleontologie a Paleoantropologie v Číně, kde se tento pták též vyskytoval.

Pakůň s dinosauřím nosem

06.02.2016 08:09

Možná, že nadpis zní trochu jako vtip, ale 4. února byl zvěřejněn popis zvláštího rodu pakoně z pozdního pleistocénu. Žil zhruba před 50 000 lety ve Východní africe na ostrově Rusinga. Měl opravdu velmi zvláštně utvářenou lebku s výrazným hrbolem.

Rusingoryx atopocranion byl objeven týmem vědců z Austrálie (konkrétně z Queensladnské univerzity) a USA. Vedoucí výzkumu kopytníků na Queenslandské univerzitě, dr. J. Tyler Faith, vedl program na výzkum sedimentů v okolí jezera Ukerewe, hlavně na místě, které je nazýváno Bovid hill. Podle jeho slov vyplňuje mezeru mezi kopytníky ve východní africe.

Fosílie byly nalezeny již v roce 1983, ale tehdy se jim nevěnovalo moc pozornosti. Až letos je popsali vědci z univerzit Ohio a Queensland.

Pakoni se podobali hadrosaurům společenstvím stád. Zároveň jim hřeben sloužil jako komunkační prostředek. Podobnost mezi savci a dinosaury se tedy více a více přibližuje.

Lyžování

10.01.2016 21:05

Vážení návštěvníci,

příští týden až do soboty nebudou přibývat nové, protože jedu na lyžák s naší třídou až do pátku. Bohužel si sebou nemohu vzít notebook. Takže se ještě jednou moc omlouvám a přeju hezké čtění.


Odkaz na můj kvíz o dinosaurech: http://www.zabavnetesty.sk/quiz/dinosauri-v-kostce

<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>