Vítejte na mém webu

Zdravím všechny návštěvníky tohoto blogu, jak jste z názvu poznali, Prehistoric World. Hlavním účelem těchto stránek je rozšířit povědomí o prehistorickém životě tak, aby se poznatky uvízlé v paměti veřejnost zpřesnily a ve světle moderních výzkumů si mohla udělat představu o životě před desítkami i stovkami milionů let. Já, Martin Kabát, jako autor se zajímám o pravěk, prehistorický život a všechny příbuzné k tomuto tématu už poměrně dlouhou dobu, a tímto blogem bych chtěl odkrýt zkamenělá tajemství pradávna ukrytých mliony let pod povrchem Země a předat je srozumitelnou formou dál.

Ačkoliv jsou tito tvorové, organismy, dávno po své smrti, ozvěny této minulosti planety Země můžeme slyšet, pokud budeme pozorně naslouchat.  Možná, kdybychom se prošli nočním muzeem. Možná, kdybychom nahlíželi do hornin a nalezišť po celém světě. A jelikož se nám to daří už po více než dvě staletí objevovat pozůstatky minulých světů, tak jsme o krok blíže k poznání tajemství pravěku. Desetiletí výzkumu a objevů před námi hlavně v poslední době otevírají nové kapitoly vývoje života na Zemi a postupně se před námi mění v realitu tento citát:

"Minulost není mrtvá, dokonce ještě neskončila."

Wiliam Faulkner (1897-1962), držitel Nobelovy ceny za literaturu

Chci tímto říct, že pravěk a prehistorie jako taková nejsou to, k čemu bychom se neměli obracet. Pokud je správně pochopíme, jeho dávné obyvatele můžeme oživit pouhou myšlenkou na to, že jsme na ně nezapoměli. Na ty které pohltil čas.

 

Upozornění návštěvníkům

Vážení návštěvníci, na těchto stránkách je možné přejímat fotografie nebo rekonstrukce organismů jejich prostředí apod., ale nikoli text. Pokud budete stahovat snímky či fotografie, prosím Vás o uvedení zdroje a jeho případný odkaz. V případě textu stejně tak. Děkuji.

Novinky

Obří masožravec z Orlických hor

17.01.2015 17:19

...Aneb největší evropský masožravec pochází od Nás

 

Torvosaurus jak je známo patří mezi největší známé teropody z Evropy. Portugalský druh T. gurneyi dosahoval délky až 10,97 m, ale v roce 2010 byl nahlášen nový obří teropod z Orlických hor. Bylo to 8 km západně od Deštné v Orlických horách Dochovaly se nám z něj dva cervikálí obratle, fragmentální fibula a téměř kopmletní kranium. Po důkladném prozkoumání paleontologem Vladímírem Sochou v roce 2008 (první zmínka o něm však padla již v roce 2007 na blogu dr. Sochy) byl jím a jeho týmem popsán nový teropod Torvosaurus orlicensis. Jde nepochybně o prvního českého teropoda. Podle propočtů byl tento svrchojurský masožravec (z doby před 150.8-145.5 mil. let) dlouhý až 15,2 metru. Jen lebka byla dlouhá asi 177 cm. Váha se pohybovala asi kolem sedmi tun. V blízkosti nálezu byly také nalezeny stopy pojmenované Torvosauripus magnus. Jedná se o stopy dlouhé 90-93 cm. Nejlepší stopa je zachována z 5/6. Je ještě větší než u ichnotaxonu Tyrannosauripus pilmorei z Nového mexika. Stopy pravděpodobně také patří torvosaurovi. Délkou, výškou a váhou převyšoval svého bratrance, torvosaura gurneyi z portugalska. Je to nepochybně největší teropod evropy.

 

Další nález ?

V blízkosti nálezu velkých predátorů pozdní jury až střední křídy jsou většinou nalézani i velcí sauropodi nebo středně velcí ornithopodi. Je tedy možné, že i na našem území žili velcí sauropodi, např. brachiosauridi nebo diplodocidi.

 

<< 91 | 92 | 93 | 94 | 95