Vítejte na mém webu

Zdravím všechny návštěvníky tohoto blogu, jak jste z názvu poznali, Prehistoric World. Hlavním účelem těchto stránek je rozšířit povědomí o prehistorickém životě tak, aby se poznatky uvízlé v paměti veřejnost zpřesnily a ve světle moderních výzkumů si mohla udělat představu o životě před desítkami i stovkami milionů let. Já, Martin Kabát, jako autor se zajímám o pravěk, prehistorický život a všechny příbuzné k tomuto tématu už poměrně dlouhou dobu, a tímto blogem bych chtěl odkrýt zkamenělá tajemství pradávna ukrytých mliony let pod povrchem Země a předat je srozumitelnou formou dál.

Ačkoliv jsou tito tvorové, organismy, dávno po své smrti, ozvěny této minulosti planety Země můžeme slyšet, pokud budeme pozorně naslouchat.  Možná, kdybychom se prošli nočním muzeem. Možná, kdybychom nahlíželi do hornin a nalezišť po celém světě. A jelikož se nám to daří už po více než dvě staletí objevovat pozůstatky minulých světů, tak jsme o krok blíže k poznání tajemství pravěku. Desetiletí výzkumu a objevů před námi hlavně v poslední době otevírají nové kapitoly vývoje života na Zemi a postupně se před námi mění v realitu tento citát:

"Minulost není mrtvá, dokonce ještě neskončila."

Wiliam Faulkner (1897-1962), držitel Nobelovy ceny za literaturu

Chci tímto říct, že pravěk a prehistorie jako taková nejsou to, k čemu bychom se neměli obracet. Pokud je správně pochopíme, jeho dávné obyvatele můžeme oživit pouhou myšlenkou na to, že jsme na ně nezapoměli. Na ty které pohltil čas.

 

Upozornění návštěvníkům

Vážení návštěvníci, na těchto stránkách je možné přejímat fotografie nebo rekonstrukce organismů jejich prostředí apod., ale nikoli text. Pokud budete stahovat snímky či fotografie, prosím Vás o uvedení zdroje a jeho případný odkaz. V případě textu stejně tak. Děkuji.

Novinky

Jak to opravdu probíhalo se stejnou faunou v Asii a Americe?

14.06.2015 20:29

...Aneb výměna fauny zde nebyla tak častá

Původně se vědci domívali, že mezi americkým a asijským subkontinentem docházelo k častým výměnám fauny. Vycházeli z předpokladu, že se na obou místech nacházeli příbuzní či stejní živočichové a tak byli vědci dostatečně předsvědčení. Jedním z údajných důkazů byl např. Tyrannosaurus a Tarbosaurus. Tito dravci si byli natolik podobní, že je považovali za stejný rod. V nedávné době byla ale tato teorie vyvrácena.

Rozpoložení kontinentů před asi 90 miliony let.

Ačkoli vznikli tyranosauridi, ceratopsidi a snad i oviraptorosauři a hadrosauři v Asii, dostali se přes pevninský most pravděpodobně jen jednou do Severní Ameriky. Nový výzkum by poukazoval na to, že to bylo v době před asi 95-90 miliony let v rané pozdní křídě.

Až na severoamerickém subkontinentu se tito většinou menší neptačí dinosauři vyvíjeli ve větší druhy (s vyjímkou oviraptorosaurů a některých tyranosauridů, jež se jejich největší zástupci vyvinuli v Asii). Po zmizení pevninského mostu se fauna vyvíjela na obou světadílech odděleně.

Most se ale vytvořil patrně ještě jednou. Někteří asijští zástupci výše zmíněných čeledí se totiž museli dostat do Asie ze Severní Ameriky, odkud známe jejich nejbližší evoluční příbuzné. Příkaldem je Sinoceratops zhuchengensis, centrosaurinní (větev ceratopsidů, jež se podle dostupných nálezů objevila v Americe) ceratopsid a jediný velký ceratopsid z celé Asie. Dalším podobným příkladem je známý hadrosaurid Saurolophus. Jeho 2 druhy žily v Mongolsku a Kanadě.

Představení nového ptáka z formace Crato

12.06.2015 16:07

...Aneb brazilské nebe se nehemžilo jen pterosaury

 

V roce 2011 byla ve formaci Crato nalezena fosílie nového druhu enantiornitního ptáka. Jeho kosti byly nalezeny týmem paleontologů v čele s dr. Ismar de Souza Carvalho z Federální univerzity v Rio de Janieru. Byla to fosílie s dokonalým obtiskem per. Jednalo se jak o okrajová pera, tak i o dlouhá ocasní pera, např. o taková jaké má dnešní rajka.

Nový krátkorohý ceratopsid z Kanady

07.06.2015 15:32

... Aneb velkých ceratopsidů žilo ke konci éry dinosaurů mnohem více

 

Velkých ceratopsidů pozdní křídy -těsně před vymírním K-T- bylo až donedávna známo velmi málo. Na počátku tohoto měsíce byl však popsán nový druh ceratopsida z Kanady. Popsal ho tým vědců z Royal Tyrellského Muzea Paleontologie v Drumhelleru.

Nově objevený ceratopsid z Kanady. Kredit: Julius Csotonoyi

Jedná se o asi 68 milionů let starého ceratopsida popsali paleontologové Caleb M. Brown a Donald Henderson. Ty ho nedávno popsali jako typový druh Regaliceratops peterhewsi. Jedná se o asi 5 m dlouhého a 1 t vážícího zástupce podčeledi Triceratopsini, ale má několik velice zajímavých znaků. Lebka tohoto druhu měla nezvykle krátké nadočnicové rohy. Například triceratops měl až 1 m dlouhé rohy. Dalším zajímavým znakem jsou rohy na okraji límce. "Toto je nový jedinec z podčeledi Chasmosaurinae, však extrémně podobný a simetrický jako centrosaurini a převzal úlohu vymřelých centrosaurinů," takto se k nálezu vyjádřil Dr. Caled Brown. Posledním je naopak velký nosní roh. Celkové proporce lebky se tedy podobaly centrosaurům. 

Paleontolog Peter Hews s lebkou regaliceratopse.

Popis byl sice proveden teprve teď, ale pozůstatky (holotyp pod označením TMP 2005.055.0001) byly nalezeny již v roce 2005 v Albertě u říční formace Svaté Marie.

<< 89 | 90 | 91 | 92 | 93 >>