Vítejte na mém webu

Zdravím všechny návštěvníky tohoto blogu, jak jste z názvu poznali, Prehistoric World. Hlavním účelem těchto stránek je rozšířit povědomí o prehistorickém životě tak, aby se poznatky uvízlé v paměti veřejnost zpřesnily a ve světle moderních výzkumů si mohla udělat představu o životě před desítkami i stovkami milionů let. Já, Martin Kabát, jako autor se zajímám o pravěk, prehistorický život a všechny příbuzné k tomuto tématu už poměrně dlouhou dobu, a tímto blogem bych chtěl odkrýt zkamenělá tajemství pradávna ukrytých mliony let pod povrchem Země a předat je srozumitelnou formou dál.

Ačkoliv jsou tito tvorové, organismy, dávno po své smrti, ozvěny této minulosti planety Země můžeme slyšet, pokud budeme pozorně naslouchat.  Možná, kdybychom se prošli nočním muzeem. Možná, kdybychom nahlíželi do hornin a nalezišť po celém světě. A jelikož se nám to daří už po více než dvě staletí objevovat pozůstatky minulých světů, tak jsme o krok blíže k poznání tajemství pravěku. Desetiletí výzkumu a objevů před námi hlavně v poslední době otevírají nové kapitoly vývoje života na Zemi a postupně se před námi mění v realitu tento citát:

"Minulost není mrtvá, dokonce ještě neskončila."

Wiliam Faulkner (1897-1962), držitel Nobelovy ceny za literaturu

Chci tímto říct, že pravěk a prehistorie jako taková nejsou to, k čemu bychom se neměli obracet. Pokud je správně pochopíme, jeho dávné obyvatele můžeme oživit pouhou myšlenkou na to, že jsme na ně nezapoměli. Na ty které pohltil čas.

 

Upozornění návštěvníkům

Vážení návštěvníci, na těchto stránkách je možné přejímat fotografie nebo rekonstrukce organismů jejich prostředí apod., ale nikoli text. Pokud budete stahovat snímky či fotografie, prosím Vás o uvedení zdroje a jeho případný odkaz. V případě textu stejně tak. Děkuji.

Novinky

Aquilops americanus-Nový nejstarší americký ceratopsid

17.01.2015 17:47

...Aneb chybějící článek mezi ceratopsidy

 

Nejstarší američtí ceratopsidi jsou z doby před 91 mil. let. Byl to Zuniceratops christopheri, 3,5 m dlouhý rohatý dinosaurus. Roku 2014 byl však popsán nález z roku 1997 z Clovelry formation v Montaně. Je o dobrých 10 mil. let starší než  Zuniceratops . Dali mu jméno Aquilops americanus ("Americká orlí tvář"). Byl velice malý, mohl mít asi 60 cm i když největší odhady mluví dokonce o 1,4 m. Staří je asi 113 mil. l. Byl to určitě býložravec živící se kapradinami a kvetoucími rostlinami. Jemu i jeho mláďatům hrozilo nebezpečí v podobě dromaeosaurů a jiných teropodů. 

Podobnost jeho a asijských "trpasličích ceratopsidů" je zarážející. Je možné, že měl peří nebo alespoň štetiny. Poznatky o prvních amerických ceratopsidech jsou velice strohé. Rozluštení záhady prvního amerického ceratopsida mohou pomoct při mapování a vývoji ceratopsidů z ameriky.

Nejstarší dinosaurus z tanzanské divočiny

17.01.2015 17:45

Za nejstarší dinosaury byly považovány zbytky nepojmenovaných čelistí prosauropodů z Madagaskaru starých 233 mil. let. Avšak v roce 2013 přišel zásadní zlom v dějinách dinosaurů. Byl totiž oficiálně popsán kosterní materiál (humerus a devět obratlů) pod jménem Nyasasaurus parringtoni. První pozůstatky (humerus a šest obratlů) objevil ve 30. letech 20. století objevil Rex Parrington u břehu jezera Nyasa první pozůstatky. Odvezl je do Cambridgeské univerzity, ale nález dál nepopsal. Popis čekal až do roku 1956. Udělal to Alan Charig, (Parringtonův student) ale název rodu a druhu nezveřejnil. O to se postaral až v roce 2013 Sterling Nesbitt a představil nyanasaura světu. Podle nových výzkumů to je opravdu dinosaurus. Nyasasaurus tedy posunul existenci dinosaurů o 10 mil. let. Vlasně to zapadá do schéma dinosaurů. Předkové tedy asi přišli z Asie nebo Polska (Silesaurus opolensis), pak přešli do Tanzánie, z ní na Madagaskar a odtamtud do Antarktidy. Z ní pak přešli do Jižní Ameriky na lokalitu Ischigualsato. Na prvního dinosaura byl poměrně velký, dosahoval délky asi 2-3 metry a vážil 20-60 kg. Pravděpodobně to byl všežravec. 

Plesiosaurus z Antarktidy

17.01.2015 17:34

Plesiosaurus žil v době spodní jury před asi 198-195 mil. v Německu, Anglii a snad i Švýcarsku. Ale v květnu roku 2014 objevili čeští vědci na ostrově Vega rosáhlou faunu mělkého moře. Objevili kostry, respektive první spongie z Antarktidy. Také našli první krytosemenné rostliny z ledového kontinentu. Avšak nalezli tam také kostru plaza podobného elasmosauridům. Úkázalo se, že jde o plesiosaura. V pátek 19. září byly pozůstatky tohoto živočicha představeny vědecké komunitě. Byly nalezeny: Hrudní, bederní a ocasní obratle, téměř úplná pánev, části končetin a úlomky žeber. Nejúžasnější byl ale nález výplně žaludku. Obsahoval kosti ryb. Antarktický plesiosaur je starý přibližně 75 mil. let a dlouhý byl asi 5-6 metrů. Ředitel České geologické služby Zdeněk Venera k tomuto nálezu řekl: „Je to velmi unikátní nález. O to víc si ho ceníme, protože v té oblasti už dříve působili paleontologové z jiných zemí, zejména z Argentiny, ale i Britové, a ti tam zatím kostru plesiosaura nenašli,"

<< 91 | 92 | 93 | 94 | 95 >>