Vítejte na mém webu

Zdravím všechny návštěvníky na mém blogu, který se jmenuje Prehistoric World. Zajímám se o pravěk a tímto blogem bych chtěl odkrýt tajemství pradávných tvorů ukrytých mliony let pod povrchem Země. Ač jsou tito tvorové dávno mrtví, kdyby jsme se prošli nočním muzeem, možná by se nám podařilo alepsoň na krátkou chvíli slyšet ozvěny minulosti. Pokud se nám toto podaří, tak jsme o krok blíže k poznání tajemství pravěku. Pamtujte však na tuto moudrou větu:

Minulost není mrtvá, dokonce ještě neskončila.

Wiliam Faulkner (1897-1962)

Chci tímto říct, že pravěk není mrtvý a jeho dávné obyvatele můžeme oživit pouhou myšlenkou na to, že jsme nezapoměli na ně, na ty které pohltil čas.

 

Upozornění návštěvníkům

Vážení návštěvníci, na tomto webu je možné kopírovat fotky živočichů a rostlin, ale nikoli text.

Novinky

Kdo chce vidět nového megaraptorida !?

15.09.2015 14:00

Konečně známe ucelenější poznatky o jedné z nejzáhadnějších skupin teropodů, megaraptorů. Poskytl nám je nový jedinec z australské buše. Nebyl dosud formálně pojmenován, ale získal přezdívku "Lighting claw" tedy "Bleskový dráp.

Blesková dráp je z jižní Austrálie, konkrétně z Nového Jižního Walesu. Jeho stáří se pohybuje kolem 110 milionů let. Po svém nálezu a přezkoumání drží rekord druhého největšího australského teropoda s délkou 6 m. Tyto poznatky jsou založeny na dvou kostech a to na horní části kosti holení, žeber, pozůstatků přední končetiny, a také na základně velkého drápu.

Nález byl náhodný, objevili jej horníci Rob a Debbie Broganovi v hlubinném dole v Carters Rush, asi 30 km jihozápadně od města Lighting Ridge v Novém Jižním Walesu. Fosílie postupně analyzovali vědci z Austrálie a Itálie a dr. Phillem Bellem z Univerzity v Nové Anglii.

"Některé kosti byly objveny snad už v roce 2005 horníky z australské společnosti Australské Opálové Centrum. Zatím neznámé množství kostí zůstalo stále ukryto a možná budou v brzké době vyzvednuty. Kompletnost kostry tedy je průměrná," říká dr. Bell a spoluautoři studie cesty Poznáváním Gondwany.

Dr. Bell dodává, že:"Objevení této fosílie je něco nového. Patří k linii velkých dravců megaraptoridů, kteří jsou v dnešní době známí většinou z Argentiny."

Nalezený dráp byl dlouhý celkově 25 cm. Sloužil pravděpodobně, stejně jako u ostatních zástupců čeledi, k zachycení a rozdrásání kořist.

"Tento objev je úžasný, změnil nám pohled na populaci australských dinosaurů přichozích z Afriky a Jižní Ameriky-Bleskový dráp je vůbec první příchozí megaraptorid do austrálie," dodal Dr. Bell

"Exemplář nám poskytl nové důkazy, že australský subkontinent hrál významnou roli, při nejméně jedné evoluci vrcholových predátorů. Je také při nejmenším zajímavé, že se podobně odráží i vývoj eusuchianů, jako byla Isisfordia duncani z Queenslandu, kde hlavní roli nejstaršího moderního krokodýla odehrála také Austrálie," dodali vědci.

Nový pořádek na stránkách

05.09.2015 17:11

Chtěl jsem jen říct, že teď asi týden nebude přibývat moc nových článků, protože některé mám rozepsané a nedokončené.

Předci říčních delfínů žili i v Panamě

05.09.2015 17:10

Pokud znáte některé druhy delfínovců z bažinných řek Amazonie či Indie, musíte se ptát, kde byly položeny základy pro tyto "říční delfíny". Odpověď je možná překvapivá, první tito savci nežili ani v řekách, nýbrž v mělkých mořích. Nejstarším je nejspíš nově objevený druh z Panamy. Jeho stáří se pohybuje kolem 6,1 mil. let.

Fosílie nového druhu Isthminia panamensis byly nalezeny na pobřeží Karibského moře v krásném kraji Piña. Nález sestává z poloviny lebky, dolní čelisti s řadou kónických zubů a dvěmi kostmi z ploutve. Fragmenty pařily živočichovi, jehož délka se pohybovala kolem 2,7 m. Spoluautor tohoto taxonu je dr. Nicholas Pyenson ze Smithsonianského Muzea Přírodní Historie.

"Jméno toho delfína se zkládá ze slov Isthm-, což odkazuje na Panamskou šíji a zásadní tvoření šíje a utváření panamerické fauny. Naopak ženský epitet -inia odkazuje na dnešní říční delfíny," napsal dr. Pyenson a jeho kolegové do magazínu PeerJ.

"Podle našich studií se jedná o mořskou fosílii, takže je pravděpodobné, že první říční delfíni žili jako dnešní oceánské typy," dodal.

Rozpoznání, že jde o říčního delfína se nahází v dlouhém rostru. Mají ho kvůli lepší orientaci. Fylogeneze odhalila, že je nejblíže příbuzný amazonskému delfínovci. Fosilní pozůstatky z celého světa nám ukázaly, že říční delfíni byly rozšířeni po celém světě, ovšem otázka zatím zůstává, proč se delfíni přemístili z moře do řek ?

"Isthminia panamensis je dnes nejblížší příbuzný delfínovce říčního. Říční delfíni jsou úplným opakem dnešních kytovců, tedy velryb a delfínů, jelikož se vrátili do sladkých vod," řekl dr. Aaron O'Dea ze Smithsonianského Institutu Tropických Objevů.

"Fosílie vypovídají několik věcí, mezi nimi i to, jaké bylo rozpoložení moří a světadílů v této době," krátce dodal.

<< 51 | 52 | 53 | 54 | 55 >>